harici haber

Guardian: Finansal Krize Karşın İslami Bankacılık?

Guardian Gazetesine Yazdığı köşe yazısında İmaduddin Ahmed, Eğer İslami sisteme dayalı bir ekonomik düzen olsaydı, Avrupa ve Amerika’nın şu an içinde bulunduğu ekonomik krize karşı koyabileceklerini belirtti.

Özellikle mortgage ve kısa vadeli spekülatif satışların hiç olmaması durumunda finansal krizin önlenebileceğini söyleyen Tufts Üniversitesi’de öğretim görevlisi olan ve aynı zamanda Global Ekonomi’de İslami Finans kitabının yazarı Prof. Ibrahim Warde,  “Elbette ev kredilerini ödeyemeyenler için, Banka’nın kendisinin bu geri ödeme planını “zekat” dahilinde ertelemesi veya mazur görmesi ev sahibi olmak isteyenlerin hoşuna gidecektir.  Hiç şüphesiz İslami bankacılığın elinde bir sihirli değnek yok. Ancak somut yatırımlara bankada hesabı olanların işletme ve kar payı mantığı üzerinden ortak olması uzun vadede bankaların daha güvenli çalışmalarına yol açıyor. En yakın örneği Asya krizinden rahatlıkla çıkan Malezya bankaları.

Yazan - Oca 4 2011. Kategori Asya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes