harici haber

Sudan Referandum’u: Kolonyal bir proje.

Kelimenin tam anlamıyla Anglo-Sakson emperyalizm devam ediyor…

21. yüzyıla girerken hala “koloni” sözcüğünü kullanmak zorunda kalışımızdan daha kötüsü, özellikle genel geçer Türk medyasında Sudan’daki referandumdan bahsedilirken bunun sanki Batı’nın istediği bir biçimde bir demokrasi projesiymiş gibi sunulması.

Kelimenin tam anlamıyla Anglo-Sakson emperyalizm devam ediyor, farklı bir kisve altında da olsa.  Sudan’ın bölünmesi Sudan’ın problemlerini çözmeyecek, sadece güney’in zenginliklerinin emperyalist çıkarlar doğrultusunda daha rahat paylaşılmasını sağlayacak.

Sudan’ın başatan aşağı tren yolu ile döşeyen, sonra Mısır’ı baştan aşağı demiryolu ile döşeyen ama iki ülke arasında kasıtlı olarak tren yolu döşemeyen –ki sonra bizden habersiz, bizim kontrolümüzden gayri kendi aralarında ticaret yapıp, iletişim kurmasınlar diye- zihniyetten daha başka bir şey beklenmez. Artık tren yolu gibi demode işlerle de uğraşmıyorlar. Olur da Batı medyası Sudan’da olan bitenden dolayı şüpheye düşer diye yakışıklı barış gönüllüsü Hollywood aktörleri bile “gözlemci” olarak bölgede, sanki savunma bakanlığının uydularından yeteri kadar net görüntü gelmiyormuş gibi.

Yazan - Oca 22 2011. Kategori Afrika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes