harici haber

En Eski ve En Uzak Galaksi…

Gözlemi yapan California Üniversitesi’nden yayınlanan açıklamada, Hubble tarafından gökadanın kızılötesi cihazla tespit edilen ışının 13,2 milyar yıl önce yola çıktığı belirtilerek, gökadanın evrenin şu anki yaşının sadece yüzde 4’ü kadarken varolduğu, şimdiye kadar gözlenen en eski ve en uzak galaksi olduğu kaydedildi.

Araştırmayı yapan bilim adamları Rychard Bouwens ve Garth Illingworth, uzayda uzağa bakmanın, geçmişe gitmek anlamına geldiğinin altını çizerek, “Bu gözlemde, ilk galaksilerin, Big Bang’dan 200 ila 300 milyon yıl sonra oluşmuş gökadalar dönemine kadar gittik” dediler.

Teleskopların yakaladığı 13 milyar yıldan uzun süre saniyede 300 bin km hızla yol alan ve ilk nesil gökadaların yaydığı morötesi ışınların, evrenin çocukluğu ve gençliği konusunda kendilerine bilgi verdiğini belirten araştırmacılar, evrenin genişlemesiyle galaksilerin birbirlerinden uzaklaştıklarını ve yaydıkları ışın ve dalga boyu sayesinde bulundukları yerin hesaplanabildiğini kaydettiler,

Evrende daha uzak yerlerin sırlarını ortaya çıkarmak için astronomların 2014’te fırlatılması öngörülen James Webb uzay teleskobunu beklemeleri gerekiyor.

Yazan - Oca 27 2011. Kategori Bilim-Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes