harici haber

Mısır’dan sonra sırada Ürdün mü var?

Bitmek tükenmek bilmeyen İsrail’in endişeleri…Mısır’da devam eden olayları tüm dünya endişe ile izliyor. Asıl izlenmesi gereken İsrail’in bu duruma vereceği tepki çünkü ABD’nin kuklası olmayan bir Mısır yönetimi İsral’in bölgedeki planlarını tamamen bozabilir. Şimdiye dek İsrail cephesinden net bir yönelim bildirilmedi, durum gösteriyor ki, onlar da olup biteni anlamamışlar. Bazı Yahudi destekçisi medya kuruluşları, İsrail’in o kadar endişeli olmadığını söylerken, gün geçtikçe olayların yatışmaması üzerine İsrail’in endişelerinin artabileceği. Maalesef orta-doğu politik haritasında İsrail’in endişeleri olaylara yön vereceğinden önemli.

Benzer şekilde de, protestoların Ürdün’e sıçraması an meselesi: Müslüman Kardeşler’den Hamman Said bugün, Ürdün’deki Mısır elçiliği önünde toplanan kalabalığa şöyle seslendi: Orta-doğu’da bütün Araplar, Amerikan dostu diktatör rejimleri yıkmak için hazır bekliyor.

Mısır ile ilgili ayaklanma haberlerinin İsrail’den yaptığı akisin şöyle bir eğilimi var. Ne zaman bir ABD’li yetkili, mesela dış işleri bakanı Clinton bir açıklama yapsa hemen arkasından İsrail’in konu ile ilgili yorumu “Barışçı bir Mısır’a güveniyoruz, protestoların yatışmasını ümit ediyoruz” yönünde. Ancak ne zaman Müslümanb Kardeşlerden bir açıklama gelse, hemen akabinde bir kaç “saygın” ve batılı yayıncı kuruluş, İsrail’in endişelerini dile getiren makaleler döküveriyor internet ortamına.

Yazan - Oca 29 2011. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes