harici haber

Osmanlının hayaletinden korkan batı medyası

Ne tesadüftür ki, Dış işleri bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Batı Trakya ve Atina’ya yaptığı gezilerin hemen akabinde associated press muhabirleri tuhaf bir haber kaleme alıp hemen her tarafa servis etmişler. Servis kısmı normal, bu onların işi ancak her nasıl olduysa, irili ufaklı bütün batı medyası, sanki üstlerine vazife imiş gibi bu taraflı ve maksatlı hazırlanan haberi önemle duyuruyor.

İşin kötüsü habermiş gibi verilen bu yazı aslında yorum ve kelimenin tam anlamıyla berbat durumda olan Balkan ülkeleri ekonomisinin Türkiye eliyle canlanmasından duyulan endişe satır aralarına serpiştirilmiş. Sadece ekonomi verilerine dayanmıyor ve makale he zaman olduğu gibi bir iki münferit olayı abartarak sanki “Osmanlı Balkanları yeniden işgal edecek, aman dikkat, Balkan Müslümanları bundan memnun olabilir ama, aman dikkat Ortodoks Hristiyan “Osmanlı dehşetini” unutmadı gibisinden edilen laflar, yazının tarafsızlığına gölge düşürüyor.

Her ne olursa olsun, kötü niyetli ve iddia edildiği gibi asla ve kat’a özgür olmayan Batı medyası, yine ufacık bir bahane ile, Balkanlarda karışıklık varmış, sorun varmış gibi haberler geçiyor ve bölgedeki olumlu Türk imajı devam ettiği sürece böyle yapmaya devam edecekler.

Yazan - Mar 14 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes