harici haber

Libya’da ki Senaryoyu Kim Yazıyor?

Amerikalı ve İngiliz firmalarının pek de faydalanmadığı, askine inşaat ve ihale sektöründen en büyük pastayı Türk firmalarının yediği, Tunus gibi tarım, Mısır gibi turizm ülkesi olmayıp fazlasıyla petrol geliri olan Libya hakkında batılı kaynaklara bakarsak Kaddafi sadece bir canavar ve halkını öldürüyor dolayısıyla özgürlük bahanesi altında Nato hemen burayı işgal etmeli

Oysa konu ile ilgili farklı yorumlarda yapılıyor; bölgedeki isyancıları yüzlerce ABD’li ve İngiliz “askei danışmanın” bilfiil destekliyor,Pakistan haber ajansının gözlemci raporlarına göre. Anglo-Sakson istihbaratların yapamadığını Batılı güçler şimdi isyancılar üzerinden yapıyor olabilir.

Elbette Libya halkının refahının artması bizim de talebimiz. Ancak her ne hikmetse Tunus ve Mısır’ı unuttuk, şimdi her Batılı medya organının gündeminde Kaddafinin canavarlığı, sivilleri öldürüşü ve böyle giderse askeri müdahelenin kaçınılmaz oluşu var, sanki aynı medya Filistin’de veya Afganistan’da ve Irak’taki sivil katliamlarını çok umursuyormuş gibi.

Libya’da çok petrol var ve özellikle inşaat işlerinden ABD’nin ve İngiltere’nin çıkarı yok.  Belki de Kaddafi’ye duyulan rahatsızlığın temelinde Afrika birliğini istemesi yatıyor olabilir.

Durum her ne ise, senaryoyu kim yazıyorsa, bariz olan gerçek Batı medyasının Mısır ve Tunus ile kıyaslandığında Libya’daki halk devrimine karşı takındığı farklı, mesafeli tavır.

Yazan - Mar 19 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes