harici haber

Amerika’da insan hakları ihlalleri.

ABD dış işleri bakanlığının yayınladığı raporda, Türkiye’deki insan hakları ihlallerinden ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasından dem vurulması elbette bazı medya kesimlerinin ağzını sulandırmış olmalı ki, hemen bangır bangır bu konuyu duyurmaya başladılar köşelerinden.

Aynı zihniyet her nedense ABD’li kuruluş USHRN’in Amerika ile ilgili olarak yayınladığı insan hakları ihlalleri raporunu herhalde es geçecektir. ABD’li her hangi bir siyasetçi veya kurum Türkiye aleyhine bir şeyler söyledi mi, artık aşağılık komplekslerinden mi yoksa başka kötü maksatlardan mıdır bilinmez, hemen “eyvah gene rezil olduk” tellallığına soyunanlar, dünyada ki en büyük insan hakları ihlalleri şampiyonunun ABD olduğundan dem vurmaz.

USHRN, United States Human Right Network, Amerikalı insan hakları gözlemcisi kuruluş. Nisan ayında 2010 yılı için ABD’nin insan hakları karnesini yayınladılar, durum hiç te iç açıcı değil:

1) Azınlık bir ırka mensup ABD’li vatandaşların halen sistematik bir şekilde yüksek yargıda karar verici mekanizmalarda görev almasına olanak tanınmıyor.

2) Anayasa mahkemesinin onayladığı üzere, mahkemede savunması iyi yapılan bir sanık, ölüm cezası almaktan kurtuluyor, ölüm cezaları alanların savunması iyi yapılmamış oluyor(Anayasa mahkemesinin söylemeye dili varmamış ama belli olan şu: Pahallı avukat tutabilen, idamdan paçayı sıyırır.)

3) Ölüm cezası verilme oranı ile sanığın etnik kökeni arasında doğrudan bir ilişki var.

4)Federal mahkemeler, uUluslararası kanunlara aykırı olmasına rağmen, akli dengesi bozuk mahkumları idam ile cezalandırmaya devam ediyor.

5) Bush dönemi “telekulak”  kanunları yetmezmiş gibi, geçen yıl senatodan sessiz sedasız geçen bir kanuna göre, “telefon vb gibi dinleme” olaylarında polise yarım eden sivil kişi ve kuruluşlara yasal dokunulmazlık getirildi.

6) Özellikle iş yerlerinde Müslümanlara yapılan ayrımcılık bu yıl, geçen yıla oranla %20, 2005 yılına göre %60 arttı.

Bu raporun bu yıl daha detaylı hazırlanmasının daha ilginç bir sebebi var. Çünkü sadece 2010 yılı kasımında ABD, Birleşmiş Milletlerin bu tarz istatistiklere ulaşmasına resmi olarak izin verdi.

Bu sadece ABD içindeki insan hakları ihlalleri, Irak, Afganistan ve Pakistan suçları da rapora dahil edilmiş, tahmin edilebileceği gibi bu üç ülkede ki ihlaller katmerleşerek artıyor.

Liste daha çok uzar, asıl bizi ilgilendiren ülkemiz medyasında ABD’nin Türkiye’yi insan hakları konusunda eleştirmesini haber yapanlar acaba USHRN’ın bu raporundan bahsedecekler mi?

Yazan - Nis 11 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes