harici haber

Rusya: İslami araştırmalar yapan öğrenciler takip edilecek

Doğal olarak İlim Çin’de bile olsa gidip öğrenmesi gereken Müslüman öğrencilerin peşine Rus güvenlik yetkilileri de düşecekmiş, gazete.ru’ya demeç veren başbakan yardımcısı Aleksander Khloponin’a göre.

Özellikle Kuzey Kafkasya bölgesindeki öğrenciler mercek altında olacakmış. Khloponin şöyle diyor: “Özellikle bunu geçmiş yıllarda yapmayı başaramadık. Suudi Arabistan’a ya da Pakistan’a giden öğrencileri sıkı bir takiba almamız gerek. Oralara gidip Rusya’ya döndüklerinde nasıl bir hayat görüşüne sahip oluyorlar, bunu bilmeliyiz.”

Rusya bu işin formülünü Tacikistandan öğrenmişe benziyor. 2010 yılında Mısır’da El-Ezher üniversitesinde öğrenim görmeye giden 1400’ünden yaklaşık 1000 kadarını, kendi isteklerinin aksine, ülkelerine geri çağırdı. Aynı yıl Tacikistan medyası İslami bir kurumda öğrenim gören öğrenciler ile ilgili artık klasikleşmiş paranoyak tutumlar sergileyerek “Mısır’da öğrenim görüyorlar ama bakalım ne kadar İslami bu eğitim, belki terörist olup gelirler” diye kamuoyunu kışkırtması üzerine Tacikistan hükümeti bu öğrencileri zorla ülkelerine geri çağırmıştı.

Anlaşılan söz konusu İslami Eğitim olunca, dünyanın hemen her yerinde kişisel hak ve özgürlükler çöpe gidebiliyor. Rusya’nın böyle bir kararı rasyonalize etmesi , Tacikistan aynı tavırda olduktan sonra çok daha kolay olur.

.

Yazan - Nis 13 2011. Kategori Asya. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes