harici haber

Libya Politikası Kördüğüm

HuffingtonPost’un haberine göre şu anki Amerikan hükümeti Libya politikası ve orada yapılması gerekenler üzerinden alacakları kararlar yüzünden tam bir kaos yaşıyor, Pentagon ve başkan Obama ayrı telden çalıyormuş. “Kördüğüm” tabirini kullanan üst düzey bir diplomat.  Dış işleri ile askerler fikir ayrılığı içersindeler.  Biz ülkemizde “askerler” deriz, onlar pentagon der. Pentagon diye bir isim verince sanki askerler dememiş oldukları için, böylelikle asker siyasete müdahale etmiyormuş gibi bir imaj çizerler oysa hiç alakası yoktur, Amerika’da bütün dış siyaseti askerler yapar, başkanlara da kuzu kuzu evet demek düşer. Demeyeni de de keskin nişancı mermisi bekler, Kennedy suikastinde olduğu gibi.

Senaryo yine aynı. Bir takım lobiler Libya’da rejim değişikliği istiyor, tetikçi olarak da Amerikan ordusu kullanılacak, Fransa da aslan payından istifade etmek isteyen sırtlanlar gibi huzursuzca dört dönüyor bu tablo karşısında.

Onlar da iyi biliyorlar ki, Kaddafi kolay pabuç değil. Şimdiden senatoyu “kara harekatına” ikna etmenin yollarını arıyorlar. Obama ise doğal olarak direniyor. Senfoni orkestraları bile  iflas bayrağını çekmiş bir ülkenin ekonomisinden bahsediyoruz. Elbette Amerikan halkının da büyük bir çoğunluğu böyle bir kara haraketına karşı çıkacak.

Bakalım ne uyduracaklar, Libya’ya kara haraketını haklı çıkarmak için. “Kördüğüm” tarzı yakıştırmalar yapıp “Dış siyasette işler ters gidiyor” diye haberler yapmalarını dikkatle incelemek lazım. Çünkü aynı masal Irak’ta da okundu. Amerika’da hangi kesimden hangi insana sorarsanız “Irak savaşında ABD başarılı mıydı?” diye, herkes hemen “Hayır, tam bir fiyaskoydu” der. Oysa ortada işlenen cinayetlerin, savaş suçlarının yanısıra fiyasko filan yok, petrol şirketleri ceplerini doldurmak istiyordu, bunda da gayet başarılı oldular, alt yapı çalışmaları ayağına bir sürü ABD şirketi cebini doldurmaya devam ediyor.

Şimdi aynı aç kurtlar gözlerini Libya petrollerine dikmişler. Obama ya da Sarkozy farketmez, bir takım dış işleri yetkilileri çıkıp, “filanca yer de hata yaptık, şunu şöyle yapmamız gerek” diye medyalara başlıklar attıracak, savaşa gönlü olmayan sivil politikacıları zor durumda bırakmak için ellerinden geleni yapacaklar.

Yazan - Nis 21 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes