harici haber

Finlandiya da Avrupa’daki ırkçılık rüzgarından nasibini aldı.

Finlandiya’lı kadınların çalışmayıp, evde oturup çocuk doğurması gerektiğini alenen savunan Finlandiya’nın aşırı-sağ eğilimli partisi “True Finns”  200 sandalyeli parlementodan 39 sandalye kaptı. Pek çok Avrupa’lı basın kuruluşu haberi şok etiketleri ile verdi ancak biz hiç şaşırmıyoruz. Avrupa’daki her bir noktayı saran bu ırkçılık histerisinin, mikroplara bulaşıp, Finlandiya’ya kadar nüfuz etmesi kaçınılmazdır.

Finlandiya’lı kadınların daha çok çocuk doğurmalarını teşvik etmelerinin sebebi, göçmenlerin sayısının artması. Elbette bu parti göçmenliğe tümden karşı ve “gerçek” Fin neslinin devamı için daha çok çocuk tavsiye ediyor parti başkanı Timo Soini. Bu arada gerçeklikten bahsederken yaptığımız araştırmalar bir sonuç vermedi, partinin ismi için  neden gerçek Finliler anlamında True Finns diye bir İngilizce bir tabir kullanıyorlar onu anlamadık. Belki de gerçek sözcüğünün Fince’deki karşılığını parti kurucuları yeterince havalı bulmamıştır.

Kontra-Jihadist olarak da kendilerini tanımlayan bu parti, (ne demekse bu tabir) göçmenliğe karşı olduğu gibi, Avrupa birliği içinde ekonomisi tehlikede olan ülkelerin kurtarılmasına da karşı.

Kısacası yerkürenin neresinde olursa olsun ırkçılığın bütün iki yüzlü hallerini barındırıyor, bu son Finlandiya seçimlerinden zaferle çıkan “gerçek Finliler” partisi. İşlerine gelince “haçlı” zihniyeti altında birleşmekten bahsederler ama birbirlerine ekonomik anlamda yardım etme zorunluluğu baş gösterince hemen sıvışmak isterler.

Avrupa basının hayretle karşıladığı bu Finlandiya seçim sonuçları haberi bizi hiç şaşırtmadı. Bizi şaşırtan, Avrupa haritasının kaynayan bir cadı kazanına dönüştüğü göremeyen ya da görmek istemeyen bazı ülkemiz yazarlarının arasında hala Avrupa birliğine girmemiz gerektiğini savunanların olması.

Böyle bir birliğin olmadığını ve hiç bir zaman, tarihsel zorunluluktan kaynaklanan sebeplerden dolayı olamayacağını ne zaman kavrayacaklar acaba?

Yazan - Nis 22 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes