harici haber

İngiltere’de ırkçılık atışmaları

Her iki fotoğrafta aslında son günlerdeki İngiltere’deki “resimi” iyi açıklıyor. Durum her ne kadar İngilizlere yakışır bir şekilde daha kontrol altında da olsa, alttan alta kaynıyor. İngiliz siyaseti ne yapar eder, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ne üdüğü belirsiz üç-beş delinin bir araya gelip aşırı-sağcı bir parti kurmasına izin vermez, zaten herkes siyasete atılamaz İngilitere’de, kimse de bu demokrasi beşiği kabul edilen ülkedeki bu tuhaf çok partili siyaset anlayışını sorgulamaz.

Şurası kesin ki, bir aşırı-sağ parti aynen diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, İngilitere’de oy oranını artırırdı, çünkü halkta böyle bir talep var.

Bu resimde ki gençler “İslamofobiye geçit yok diyor” Brighton’da toplanmışlar, başka bir amaçla toplanmış ırkçı-holigan topluluğu protesto ediyorlar.

Bu grup ise “Ölünceye kadar İngiliz” ve “Talibana teslim olmayacağız” gibi manidar sloganlar atıyorlar. Bayraklarının üzerinede “Essex’li Kafirler” yazmışlar, üşenmeyip o kadar yoldan gelip, Brighton’da gösteri yapıyorlar.

Ölünceye kadar İngiliz sloganı anlaşılabilir de, “Talibana teslim olmamak” ne demek, sanki İngiltere için öyle bir tehdit varmış gibi

Yoksa, İngiliz halkının derinden öfke duydukları, İngiltere’yi gereksiz yere Afganistan’da savaşa sokan Tony Blair’e destek olsun diye mi bu sloganı atıyorlar? Bize kalırsa bu sorunun çözümü tekrar bu sarhoş holiganların maçlara gitmesine izin vermek. Bir iki cinayet işlerler maçlarda, sonra tutuklanırlar, konu kapanır. Yoksa içlerindeki holigan ruhunu İngiliz siyaseti hakkında yorum yapmaya alet ederlerse, dünya kamuoyunca İngiltere’nin başı çok daha ağırır.

Yazan - Nis 26 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes