harici haber

Filistin Meselesi Senatörleri Birleştirdi

ABD senatosunda bütçe görüşmelerinde ve hemen hemen diğer tüm konularda boğaz boğaza gelen demokratlar ve cumhuriyetçiler,  Filistin’e yardımın kesilmesi konusunda hemen uzlaşmaya vardılar.

Hamas ve El-Fetih’in aralarında buzların erimesinin ıslaklığı geçmeden, ABD senatosundan tehdit üstüne tehdit geliyor, Filistin yardımın kesilmesi ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor.  Örneğin İsrail yanlısı olduğunu gizlemeyen, İsrail’in ABD’nin en büyük müttefiki olduğunu söyleyen Cumhuriyetçi Jennifer Rubin ile New York’lu Demokrat partiden Gary Ackerman şunları söylüyor:

“Hamas barbarlığından dolayı başarısız olmaya mahkumdur, masum İsrail vatandaşlarının korunması için Filistin Güvenlik güçlerine yaptığımız yardımı kesmemiz gerek”.

İşin ilginci bazı orta-doğu uzmanları ABD’nin Filistin’e yardımını kesmesinin, Filistin’in elini güçlendireceğini söylüyor. Çünkü şimdiye kadar gelen yardımların bir kısmı, sadece sözde terörist avı için kullanılmış, pek çok Hamas üyesi tutuklanmıştı. “Böylece, Filistin kendi başının çaresine bakmayı öğrenir, kendi halkının seçtiği bir partiyi ve onun üyelerini ABD parası kullanarak hapse tıkmak zorunda kalmaz” diye yorumlar yapılıyor.

Filistin’deki son El-Fetih ve Hamas diyaloğu umarız Filistin halkı için hayırlı olur.  En azından ABD için olmuş bile, daha bir kaç gün öncesine kadar Başkan Obama için “Sen ABD’li değilsin, doğum belgeni göster bakalım” diye bağıran cumhuriyetçiler, söz konusu olan İsrail’in çıkarları olunca, hemen kol kola girmişler, kavga ettikleri demokrat parti senatörleri ile…

Yazan - Nis 29 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes