harici haber

Afganistan cephesi Pakistan’a mı kayıyor?

İşlerine gelince bir kısım Türk medyasına “eksen kayması” tartışmasını yaşattırırlar, biz de “axial shift” lafzının ne kadar boş, beyhude bir kavram olduğunu, hariciyeci kisvesi altında cirit atan gizli servis elemanları tarafından cahil cüheyla kitleler tartışsın diye uydurulduğunu anlatmaya çalışırız çevremize.

Oysa kendileri istedikleri gibi bombalama eksenlerini kaydırır veya niyetlenir, kimse bunu sorgulamaz.

Amerikan savaş endüstrisi, yeni silahlar ile birlikte, Amerikan medya ensdüstrisi ile birlikte kolkola girip yeni öcüler icat etmeye  ve Batı medyası ile onun pilli bebekleri, önlerine servis edilen her notu manşetten vermeye devam ediyor. Bütün bu kirlilik içinde bağımsız kalmak için direnen bir avuç medya kuruluşu Amerikan ve Avrupa medyalarında hasır altı ediliyor, informationclearinghouse.info, drudgereport.com veya infowars.com gibi.

Mantık düz, analoji basit. ABD kartel medyası bir Pakistanlı “görgü tanığına” mikrofon uzatıyor, görgü tanığı “Usame bin Ladin’ operasyonu ile ilgili bir şeyler anlatıyor. Bir başka görgü tanığı ise, operasyonun hiç gerçekleşmediğini, ABD helikopterinin düşmesinin ardından bütün birliklerin bölgeyi apar topar terk ettiğini, zaten ABD’nin iddia ettiği gibi öyle birinin burada yaşamadığını söylüyor. Elbette bu ikinci görgü tanığına sadece Pakistan televizyonları mikrofon uzatır, o kadar. Sebep basit, söylediği sözler birilerini rahatsız edebilir de ondan. İki görgü tanığı arasında nasıl bir bilimsel eleme kriteri uygulanır, bilinmez. Gerçeği hangisi anlatır, o da bilinmez ama ne hikmetse sadece biri ekranlarda boy gösterir.

Bilinen şu ki, batı medyası Pakistan birliklerinin Nato helikopterlerine ateş açtığı haberini geçiyor. Milyonlarca ABD’li ve Avrupalı, harita üzerinde ne Pakistan’ın ne de Afganistan’ın yerini gösteribilir. Dolayısıyla böyle cahil bir kimseye kalkıp “Pakistan askerleri bizim helikopterlere ateş açmış” diye haber verirseniz hemen galayena gelirler, öyle de oldu zaten. Bu medyalar içinde “iyi de, Pakistan birlikleri bu helikopterlere “nerede” ateş açmış diye sormadı. Çünkü Nato helikopterlerine, Pakistan birlikleri doğal olarak, Pakistan sınırları içinde ateş açtı. Bu Nato helikopterleri orada ne arıyordu?

Hiçbirşey…

Birşey aradıkları yok. Sosyal mühendisler, Afganistan’da artık bombalanacak yer kalmadığından “acaba savaş cephesini Pakistan’a kaydırabilirmiyiz” hesabınının testlerini kitleler üzerinde deniyorlar.

“Pakistan teröristlere kucak açıyor yalanı” üzerinden bolca uydurma haberler bekliyor bizi önümüzdeki günlerde…

Pakistanlı, emekli istihbarat şefi general Hamid Gül, bu konuda sert uyarılarda bulunuyor, “ABD’nin amacı Pakistan ile savaş çıkarmak, dikkatli olalım” diye.

Maalesef savaşı engellemeye gücümüz yetmez ama, elimizden geldiğince Batı medyasının iki yüzlülüklerini, asla ve kat’a özgür ve tarafsız olmadığını aktarmaya devam etmeye “niyetliyiz”.

Yazan - May 18 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes