harici haber

Çin’den ABD’ye Uyarı: “Pakistan’ın arkasındayız.”

Doğal olarak batı medyasında pek bahsi geçmedi bu konunun ama geçen hafta Washington’da yapılan ABD’li ve Çin’li diplomatlar arasında geçen görüşmelerde, Çin’li heyetin ABD’ye, Pakistan konusunda ciddi uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı. Ortaya çıkaran Hindistan’ın PressTrust isimli medya kuruluşu.

Uyarının içeriği net ve yalın “ABD, Pakistan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygı göstersin. Çin, Pakistan’ın yanındadır”

Aslına bakarsanız bal gibi bu da Çin’in ABD’ye verdiği bir ültimatom. Ama medyalara öyle yansımadığı için olay sessizce geçiştirilmiş oldu. Ee, tabi, ABD menşeili kaynaklar, “Çin’li diplomatlar, ABD’li meslektaşlarının kulağını büktü” diyecek değiller ya.

İş sadece ültimatomla kalmıyor, Çin Pakistan’a 50 adet JF-17 savaş uçağı veriyor ve ayrıca “Pakistan’a yapılan her saldırıyı Çin’e yapılmış kabul ederiz” diyorlar.

Görüldüğü gibi, gerçeklerin bir çoğunun medya tarafından şekillendiğine şahit oluyoruz. Eğer, Çin’lilerinde, Avrupa ve ABD’de olduğu gibi çığırtkan bir medyası olsaydı, bu olayı tüm dünya gündemine flaş…flaş…bomba…şok…dan…dun diye taşırdı.

Çin global aktör olma  konusunda ciddi. Derinden ve sessizce ilerliyor, ABD’nin ödü kopuyor.

Çin sağlam bir şekilde güçleniyor, henüz medya konusunda Avrupa ve ABD gibi işin kurdu olmadığı için kendi güçlenmelerinin reklamını iyi yapamıyor, belki de yapmaları gerekmiyor ya, o da ayrı bir konu.

Örneğin tüm dünya IMF eski başkanı  Dominique Strauss-Kahn’a yöneltilen tecavüz suçlamasını konuşur, davadan önce adam linç edilmeye, kirli çarşafları dökülmeye çalışılır ama kimse eski başkanın ABD dolarının “rezerv para birimi” saltanatına son verip yerine Çin para birimi olan Yuan’ı hak ettiği yere taşımaya çalışmasından bahsetmez. Çünkü ABD medyasının derdi Pakistan’ı öcü gibi “göstermek”, IMF eski başkanını sapık olarak “göstermektir”.

Bütün mesele aslında bir gösteri şovu, Çin’liler de bunu başarmış olsaydı şimdi Çin’li diplomatların zaferinden, IMF eski başkanının bile kabul edip, dolar karşısında sadece hak ettiği yere getirmekle kalmayıp, global ekonomi için daha faydalı olacağından Çin para birimi Yuan’a özel önem vermesinden konuşuyor olacaktık. IMF eski başkanı Yuan lehine ve ABD doları aleyhine son 1 yıldır açıklamalar yapıyor, tabiki o haberler çok dikkat çekmedi, bu da başlı başına ayrı bir haber-yorum konusu.

Çinli diplomatlarının da, Çin para biriminin de gerçek değerini kazanıp, imaj gücü üzerinden pompalanan ve gerçeği yansıtmayan  ABD kaynaklı şişirilmiş haberlerin kamu vicdanı çöplüğündeki hak ettiği yeri bulması dileğiyle…

Yazan - May 20 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes