harici haber

Fransa’da Nazi Sembollü Saldırı

Fransızlar,genelde, eylemden ziyade teori ile ilgilenmeyi tercih ederler diye bilinir, zaten biz de o yönde görüş belirtmiştik. Örneğin nazi tankları memleketlerinin sokaklarında gezerken, ülkenin aydınları şarap içip, felsefi tartışma ba’abından “varoluş sorunsalları üzerine görüngüsel dekonstrüksiyonlar” yapmaya devam edebilirler, tarih buna şahit olmuştur. Ancak söz konusu ırkçılık olduğu için herhalde,bir kez daha bütün argümanlar, genel geçer kabul görmüş fikirler camdan dışarı atılıyor, Fransa da Avrupa’nın her yerinden yayılan dalga dalga vandalizmden nasibini alıyor. Irkçı nefret, sözde kalmıyor, eyleme dönüşüyor.

Le Progres’in haberine göre, geçen cumartesi gecesi, Champagnole kentindeki El-Hijna camisine saldırı düzenledi, duvarlarına ırkçı sloganlar yazdı.

Şimdi bu olay bir grup sarhoş gencin zırvalaması olsa, anlaşılır. Ancak her halinden planlı bir provakasyon olduğu belli. Ama işin daha da ilginci bu grafitilerin, sloganların muhteviyası. Bunu yapanlar gerçekten Fransızsa ve gerçekten halet-i ruhiyelerindeki cerahetten dolayı yapmışlarsa bile olay gerçekten karmaşık, çünkü caminin duvarına ırkçı sloganlar yazarken hızlarını alamayıp bir de “svastika” çizmişler.

Svastika, yani gamalı haç…nazilerin melun sembolü…Fransa’da ne işi var bunun?

Anlaşılır gibi değil. Bu sembolü, bırakın çizenlerin, görenlerin bile anneannelerinin, babaannelerinin kemikleri sızlamıştır. Nasıl sızlamaz ki…Naziler daha 50 sene önce ülkelerini işgal ettiler, tonlarca litre kan akıttılar, kadınların ırzına geçtiler.

Nasıl bir göz dönmesidir ki bu, 21.yüzyıla girilmiş, naziler lanetlenmiş, ama hala ırkçılık söz konusu olduğundan nazilerden en çok muzdarip memleketlerin başında gelen Fransızlar bile, Müslümanlara olan nefretlerini belirtirken bir nazi sembolü olan gamalı haç kullanıyorlar?

Bir kaç farklı okuması olabilir bunun.

Birileri organize ediyor bu Avrupa’daki tüm ırkçı hareketleri, sembol birliği ondan. Shengen, euro ve bilimum önemli konulardaki birlikleri çatırdıyor ama iş vandalizm sembollerine gelince, Fransızlar bile atalarına tecavüz edenler ile birlikte hareket edebiliyor, sembolik anlamda olsa bile.

Ya da hiç öyle derin bir manası yok böyle vakaların. Halkının %40’ı sokakta namaz kılan insanların görüntüsünden rahatsız oluyorsa, hatta bunu Nazi işgaline benzeten ırkçı lider Le Penn’in oyları gün geçtikçe artıyorsa, hiç te şaşırmamalı böyle görüntülere.

Yazan - May 20 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes