harici haber

İsveç:Cami yapmak ya da yapmamak.

Aynen Amerika’da olduğu gibi, alt yapı ve demokrasi(!) problemlerini çözmüş olduklarından ve başka meseleleri kalmamış olmasından olsa gerek, İsveç halkı Göteburg’a yapılacak bir cami üzerinden ikiye bölünmüş durumda.

Kentte “anti-cami” isimli bir gösteri düzenleniyor, gösteriyi Ulusal Demokratlar partisi yönlendiriyor.  Bu partinin vukuatları arasında üzerinde “Dikkat! İslam ülkemizi ele geçiriyor! Tecavüz çeteleri ve terör saldırıları artacak” yazan el ilanları dağıtmak var. Demokrasi adına böyle partiler açık tutuluyor. Hoş bu tarz zihniyetli politik oluşumlar işlerine geldiklerinde, aşırı derecede laiklik taraftarı da olamazlar çünkü ülkelerindeki müzmin Hristiyanların oylarını alamazlar. Dolayısıyla parti kapatmaya niyetli yüksek mi yüksek mahkemelerin savcıları olsaydı İsveç’te, yedi denizin internet arama motorlarını birleştirip bu partilerin söylemlerini anlamaya çalışsalar yine de başarılı olamazlardı.

Zaten dünyanın neresinde olursa olsun aşırı-sağ partilerin söylemleri hep bulanıktır, safsatanın sınırlarını zorlar. İşte bu parti yüzlerce İsveç’liyi ellerinde bayraklar ile sokaklara dökmüş ve bahsi geçen yere cami yapılınca “Bölgenin dokusu bozulacak, bitişikteki parkın yeşillikleri mahvolacak” gibisinden çevre mühendisliği şahikaları yayınlıyorlar.

Sosyal demokratlar ise hemen bir karşıt yürüyüş düzenliyor, onlar da çok kültürlülükten, insan hakları, demokrasi ve özgürlükten bahsediyor. Basın “sağcıların 700 göstericisine rağmen, solcular 2000 kişi çıkarttı, ırkçılığa böyle darbe vurduk” diye seviniyor…”Sol görüşlü öğrenciler” cami yapımını savunuyor, ya da amaç Ulusal Demokrat partiye karşı gelmek olduğundan sosyal demokrat abilerinin tavsiyesi üzerine öyle tavır alıyorlar.

Tamemen şehir belediyesini ve o civardaki cemaatin arasında halledilecek bir mesele, her ne hikmetse, ülkenin siyasi arenasına malzeme yapılıyor.

İslam karşıtlığı veya savunulucuğu bahane, siyasi malzeme şahane…

Sağ ya da Sol, iki köhne ideoloji. Fosil yakıt ile çalışıyor, artık fosilleri topraklar aldı götürdü. 21.yüzyıla girerken 19. yüzyılda icat edilen politik akımların nehir yatakları kurudu tükendi. Her iki karşıt görüş artık sırf birbirleri ile kavga etmek için bahaneler uyduruyor.

İsveç’te hala solcu-sağcı görüşler çarpışırken “Evimizde tek başımıza, sessizce secdeye varacağımıza, Hadis-i Şerif’teki tavsiye üzerine bu hareketi beraberce yapalım”  diyen Müslüman’ın sesi soluğu çıkmıyor. Ekmeğini yediği devletin büyükleri izin verirse, Göteburg’da bir cami inşa edecekler, yoksa yok…

Özel mülkiyet hakları konusunda neden Avrupa’nın takındığı bu iki yüzlü tavır suratlarına çarpılmaz? Tamamen emlak ve imar-iskan sorunu neden politik malzemeye döner?

Modernite çatırdayıp, batı düşüncesi kendi uydurduğu ideolojilerin girdabında kendini boğmaya devam ettikçe, kendi aralarında çekişmeyi alevlendirmek için İslam düşüncesini de bahane eder.

Sağcısı da solcusu da, rahat bir nefes almıştır İsveç’te…Şu Müslümanlar olmazsa biz kimi savunacaz/kime saldıracaz diye…Cami yapmak ya da yapmamak, İsveç’in yeni varoluş meselesi…

Yazan - May 22 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “İsveç:Cami yapmak ya da yapmamak.”

  1. Çok güzel bir yazı. Ayrıca Güzel kaliteli bir site. İlgimi çeken konulara ulasabiliyorum.tesekkurler Herkese onerecegim bir kaynak site. basarilarınızın devamını diliyorum.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes