harici haber

Akdeniz’de Petrol Korsanlığı

Batı medyası “Libya sorunu” üzerine başlıklar atmaya, koalisyon güçleri bombalar yağdırmaya devam ededursun, biz böyle bir başlığı daha uygun görüyoruz. Çünkü olayın geniş bir perspektifi, derin bir analizi gerektiren bir durumu yok. Olay çok basit. Dünyanın en değerli petrol yataklarına sahip bir ülke ile dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi arasındaki ilişkileri koparmak. ABD, sadece Libya petrollerine çöreklenmekle kalmayıp, bölgeden Rusya’yı çıkarmak da istiyor, bunda da başarılı oluyor.

Bu ay içinde, İtalyan petrol şirketi Eni ve Rus GazProm bölgedeki şiddet olaylarını gerekçe göstererek bölgeden çekildiklerini duyurdu. ABD’nin istediği de tam buydu. Bir anlamda Berlusconi’ye Kaddafi’nin elini öpmesinin cezası Amerikalı diplomatlar tarafından kesilmiş oldu. Diplomat diyoruz, çünkü bütün bu zırvalıklar, ikiyüzlülükler, sahtekarlıklar, insani yardım götürüyoruz kisvesi altındaki korsanlıkların dizayn edilmesinde, sağa sola zehirli fikir saçma enstitüleri var, şu meşhur think tank’ler…

Son 30 senedir, Kaddafi’yi devirmeye çalışıyorlar, Kaddafi kartları iyi oynuyor, paçayı sıyırıyor. Ne zaman ki, rezerv para birimi olarak doların yerine bir alternatif arıyor, hatta daha da ileri gidip, Afrika birliğinden, hatta hatta daha da ileri gidip ortak bir Afrika para biriminden bahsetmeye başlayınca ABD’nin sabrı iyice taşıyor.

Medya Libya’ya özgürlük yalanları sallamaya başlıyor.

Doğrudur, Kaddafi’nin halkına yaptığı zülümler net ve apaçık. Ama batı medyasının olayı aktarma biçimi yine de mide bulandırıcı. Bütün meselenin petrol olduğunu, kimsenin Libya halkını falan umursamadığını anlatmıyor, bombalanan her Libya gemisinden sonra zafer çığlıkları atılıyor.

İş sadece Libya ile sınırlı kalmayacak. ABD’nin ve yandaşlarının Rusya’yı enerji konusunda köşeye sıkıştırması Kuzey kutbu meselesi ile devam edecek.

Bizim merak ettiğimiz, kuzey kutbundaki milyarca ton gaz ve petrol, çoğunlukla Rusya’nın kontrolünde, ama malum dünya yuvarlak ya, ABD, öbür taraftan bir bahane bulur oraya da gözünü diker…Senaryo değil bu, harıl harıl çalışıyorlar. Mayıs’ın ilk haftasında Dış işleri bakanı Clinton Gröland’da “arktik doğal kaynaklar” isimli bir konferansa katıldı. Bölge üzerinden sessiz ve derinden çalışmalar yapılıyor, İngiliz petrol şirketleri Rusya ile anlaşmalar yapıp, kuzey kutbuna ilk kazmayı vurma heapları yapıyorlar.

Medya’nında işi rahat olur, kuzey kutbu petrol savaşlarında. Ne de olsa Eskimoları “terörist” gibi göstermek gibi zorunlulukları olmayacak.

Yazan - May 23 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes