harici haber

Bir sen eksiktin Berlusconi

Ruhsal yaş olarak 60’ı devirmiş ancak testestoronal hormon yaşı olarak 16’sındaki delikanlıların aratmayan İtalyan başbakanı Berlusconi’nin gerçek akıl yaşının kaç olduğunu bilemeyiz ama kendisinin bu aralar Sarkozy’e pek bir özendiğini biliyoruz. Fransa ile göçmenler meselesi üzerinden sürekli tartıştıklarına bakmayın. Berlusconi İtalyan’dır, dünya savaşının tam ortasında saf değiştirmeyi başarmış atalarının izinden gidibilir, 2 dakikada çark edebilir.

İşine gelince Kaddafi’nin elini öper. Bizim başbakanımızla konuşurken Türkiye’ye ve Türk halkına övgüler yağdırır. Ancak sağcıların kalesi olarak bilenen Milan’da yerel seçimlerde tehlike çanları çalmaya başlayınca beyefendi tavır değiştirir bir anda, Mussolini’nin bile kemiklerini sızlatır.

Geçen hafta Milan belediyesi için yerel seçimlerin ilk turunu Sol Eğilimli Pisapia, Berluscon’nin desteklediği Moratti’ye karşı %48’/%42 gibi bir oyla kazandı. Seçimlerin 2. turu 28-29 mayısta. Berlusconi’de bir panik. Elbette çağdaşı bütün Avrupa’lılar gibi siyaset üretemediğinden nasıl bir propaganda yapacak, medyanın önüne çıkıp:İslamofobi kartını kullanarak. Partisinin resmi internet sayfasından Milan halkına çağrıda bulunarak “Bu solcular Milan kentini yabancıların eline teslim edecek, şehrimizi İslami bir şehire çevirecek” diyor.

Şaka değil, gerçek. Kendi adayından oy çalan Sol görüşlü Belediye reisi adayının nasıl bir seçim vaatleri vardır bilemiyoruz, buna ulaşamadık. Çok da önemli değil, en fazla ufak çaplı Müslüman bir cemaate gidip oy toplamak için “sizin cami yapmanıza izin vericem” demiştir.

Berlusconi’ye göre ise, Milan şehrini İslami bir şehir yapacakmış! Bir sonraki aşamayı biliyoruz, çünkü bu filmi daha öncede gördük , kalkıp şöyle derler “Milan’lılar oylarına dikkat etmeliymiş yoksa İtalya’ya şeriat gelirmişmiş”…Ne demekse, İslami bir şehir?

Avrupa’lı siyasetçiler politika üretemiyorlar. Gençleşemeyen, dinamizmini kaybetmiş nüfus, ekonomik anlamda her gün geri gidiyor. Daha 150 sene önce Osmanlı’ya hasta adam diyen Avrupa kendisi hasta adam oldu. Böylesi bir arenada Berlusconi gibi bir liderin oy toplamak için bu kadar ucuz taktiklerle hamaset yapması kaçınılmaz oluyor. İşin kötüsü bu tehlikeli akımları Avrupa’da eleştiren basının sesi çok cılız çıkıyor.

Avrupa ortaçağın karanlıklarına doğru tam gaz geri- ilerliyor.

Yazan - May 25 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes