harici haber

IMF:Orta doğunun 160 milyar dolara ihtiyacı var.

Dünyanın en büyük tefeci kuruluşu IMF oturmuş hesaplamış, medyalara da bu rakamı duyurmak düşmüş. Orta doğu’da petrol ihrac eden ülkelerin şu anda geçirmek zorunda olduğu devrimlerden dolayı tekrar istikrara kavuşması için bu kadar bir meblağa ihtiyacı varmış ve bunun 35 milyarını IMF borç olarak vermeye hazırmış.

Bu rakamları neye göre ve hangi verilere göre hesapladıklarını asla açıklamazlar, bu sözde bilimsel kuruluşların sözlerinin  ve hikmetlerinin sorgu ve suali olmaz, maalesef.

IMF şu anda Mısır ve Tunus’a el atmış durumda. Bu iki ülkeyi zevk ve iştahla borç batağına saplayacaklar. Mısır son 4 aylık bir süreçte, IMF’nin yaptığı hesaplara göre 15 milyar dolar kaybetmiş, döviz rezervleri “yüzünden”. Sanki döviz rezervlerinin mahiyetini, seyr-ü seferini tayin edenler uzaylılarmış gibi.

Şimdi de bu iki ülkeye itina ile borç vermek isteyen bu tefeci kuruluş, sürekli görüşmeler yapıyor, özellikle Mısır’ın şu anki yönetiminden sorumlu generaller ile. Elbette vizyonları o kadar geniş ki(!) diğer orta-doğu ülkelerini de yakından takip ediyorlar. O ülkelerdeki karışılıklıklar sona erer ermez, yeni borçlandırma planlarını çiçeği burnunda yönetimlere sunacak.

Acaba bu sapıklık derecesindeki “borç para verelim size” temennisi ile Batı medyasının “Arap baharlarını, yasemin devrimlerini, lotus çiçeği devrimlerini, Libya tecavüze uğrayan zavallı kurban kadın hikayelerini” ballandıra ballandıra anlatması arasında bir ilişki var mı?

Öyle birden aklımıza geldi, IMF ve orta-doğu politikaları hakkında yazarken…belki de tesadüftür ama üzerinde durmaya değer: Orta-doğu ülkelerinden IMF’nin girmediği tek yer İran, ve onların nükleer üretim yapabilecek bir alt yapısı ve istikrarlı bir ekonomisi var. IMF’ye dirsek çevirdikçe Türkiye’nin ekonomisi düzeldi, gün geçtikçe iyiye gidiyor.

Belki de bu yüzden Arap sokağı devrimler konusunda heyecanlı ama sorduğunuzda hayatlarının çok da değişeceklerini zannetmiyorlar, kim gelirse gelsin başlarına.

Onlar da biliyor demek ki, IMF’nin borç batağından kurtulmadıkça, orta-doğu ülkeleri kurtulamaz tam anlamda.

Yazan - May 27 2011. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes