harici haber

Kongre Rekoru:25 Ayakta Alkış

Başlığın biraz tuhaf olduğunun farkındayız ama başka bir çaremiz yok. Türkçe’mize annelerimizin diline çıktığımız gibi sahip çıkmamız gerektiğini ve oturgaçlı-götürgeç dönemindeki “leksikoloji” soykırımının yaralarının henüz tam olarak sarılmamış olduğunu bildiğimizden, İngilizce’deki “ovation” terimine Türkçe karşılık olarak ovasyon diyemicez, ayakta yapılan alkışlama etkinliğine “ovation” derler deyip geçiştirecez. Gerçi mesele de tam da burada düğümleniyor, ovation teriminin kapsama alanı “ayağa kalkıp alkışlamaktan” biraz daha geniş.

Sözcük anlamını bir yana, etkinliğin tekrarlanış rakamı çok tuhaf. Çünkü burada eylemi gerçekleştirenler ABD’li senatörler. İsrail başbakanının Amerikan kongresinde konuşması çok normal de, Kongre’nin, ki bildiğimiz kadarı ile Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde sadece Amerikalılar vardır, ve teknik olarak İsrail başbakanı orada bir “yabancı” ülke başbakanı sıfatı ile konuşuyordur.

Gözlerinizi kapatın bir düşünün, herhangi bir ülkenin başkanı gelmiş ülkemize, Meclis-i Mebusan’da bir konuşma yapıyor.

Milletvekillerimiz konuşma devam ederken galayena gelip ayağa kalkıp bu yabancı ülke liderini ayakta alkışlıyorlar.

Sonra oturuyorlar.

Konuşma devam ediyor.

Sonra bir daha ayağa kalkıp konuşma devam ederken tekrar alkışlıyorlar.

Sonra bir daha…

Sonra bir daha…

Tam 25 kere.

Amerikan Kongresini bu kadar mest eden Netanyahu’nun konuşmasının içeriği ne?

“1967 sınırlarına geri dönemeyiz” dedi. Bir hafta önce Obama kem ve de küm tarzında “aslında dönseniz iyi olur” demişti yarım ağızla. Kongre de Netanyahu’yu davet ederek intikamını böyle aldı.  En saygın(!) ABD’nin İsrail destekçisi basın kuruluşları bile bu bilgi notunu “biraz abartmadınız mı beyler?” etiketiyle geçiyor. Hemen düzeltiyorlar gerçi, “Yanlış anlamayın, Amerika İsrail’e desteğini kessin demiyoruz, zaten Kongre dış politika konusunda ABD başkanı ile aynı görüşe sahip olacak değil ya” filan diyorlar mır mır tonunda. Ama belli ki  şu 25 kere ayakta alkışlama meselesi onların bile tuhafına gitmiş.

Ovation aynı zamanda eğlence sektöründe kullanılan bir terimdir. Mesela Hollywood’da Oscar gecesinde davetliler salonda yerini alır, her şey bir senaryoya göre gittiğinden, sunucu konuşma yaparken, salondakilerin gördüğü ama ekran başındaki izleyicilerin görmediği, bizim medyanın prompter diye adlandırdığı ışıklı panellerde “applause” veya “ovation” yazar. Applause yazınca alkışlamak zorundalar, Ovation yazınca ayağa kalkıp alkışlamak zorundalar. Bu resmen oradaki kalabalığa “siz salaksınız, ne zaman alkışlamanız ve hatta nasıl alkışlamanız gerektiğine biz karar veririz” demektir.

Netanyahu’nun ABD Kongre’sinde yaptığı konuşma esnasında senatörlerin önünde böyle prompterler yoktu herhalde, değil mi? Kendi rıza ve istekleri doğrultusunda ayağa kalkıp alkışlamışlar İsrail başbakanını.

Tam 25 kere…

Birisi çıkıp, Amerika diye bir ülke yoktur, hiç bir zaman olmadı, Yahudi finanslı-İngiliz menşeili bir “derin devletinin” kurduğu ama işlerin ters gittiği bir kolonyal ileri karakol vardır dese, komplocu derler adama, nedense.

Tam 25 kere, kelli felli yaşlı başlı senatörler, bir yabancı ülke başbakanını, kendi kongrelerinde…

Ayağa kalkıp alkışlıyor…

Ve tabi İsrail-Filistin “sorunu” sürmeye devam ediyor.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - May 27 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Kongre Rekoru:25 Ayakta Alkış”

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes