harici haber

Sofya Belediyesi:Ezan sesi kısılacak

Geçtiğimiz hafta Bulgaristan’ın aşırı-sağ partisi Ataka, parti üyeleri ve milletvekilleri ile birlikte ya canları sıkıldıklarından ya da 400 sene önce yedikleri osmanlı tokatlarının intikamını şimdi almak akıllarına geldiklerinden, ezan sesinin hoparlör ile dışarı verilmesini bahane ederek, Sofya camisinindeki cuma namazını bastılar ve bir sürü insanı şiddete maruz bıraktılar. Olaydan sonra her zaman olduğu gibi sadece belli bir kesim medyamız bu konuyu haber yapmıştı.

Haber konusu sıkıntısı çektiklerinden kendi köşe yazarlarının kendi genel yayın yönetmenleriyle röportaj yaptığı gazetelerin olduğu bir ülkeden bahsediyoruz burada.  Tel Aviv’li çocukların burnu kanasa yaygara koparan “Türk” basın kuruluşları, benzer şekilde Nişantaşı’nın kaldırımları ile ilgili haber yaparlar, mankenler yürüken düşmesin diye. Burnumuzun dibinde Müslümanlara saldırırlar, aynı hassasiyeti göstermezler. Zaten neden göstersinler ki, aşağıda okuyacağınız gibi onların çoğuda, bu konu hakkında Sofya belediye başkanı ile aynı fikirdedir..

Saldırılar gerçekleştikten sonra Belediye başkanı Yordanka Fandakova olayı kınadıklarını ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söylemişti. Bayağı başarılı bir politikacıymış Fandakova hanım. Yuvarlak laf söyleme sanatı ba’abından kastediyoruz bu başarıyı. Zira olayı kınadığı doğru da, herhalde saldırıyı değil de, Cami cemaatinin ezan sesinin yüksekliğini kınamış olmuş, verdiği karar doğrultusunda. Cidden de olayı soruşturmuş, reis hanım, vardığı nokta şu: Bu camideki ezanın sesi cidden yüksekmiş dolayısyla gerilimin artmaması için sesinin kısılması gerekiyormuş ve Sofya belediyesi olarak bu konuda her türlü tedbiri alacaklarmış.

Eh, ne de olsa Bulgaristan da, AB ülkesi ya, bozacı-şıracı ilişkisini koruyacaklar. Sofya’nın belediye reisi, siyaset yapmak bahasına, aynen Avrupa’lı meslektaşlarına özenip, aşırı sağ partilerin küstahlıklarına selam durması kaçınılmaz olacak.

Yazan - May 30 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes