harici haber

Çin-Pakistan ittifakına karşı, ABD-Hindistan yakınlaşması

Usama bin Ladin operasyonu üzerinden medya yeterince nemalandı, özellikle ABD medyası ve bu ahtapotun ülkemizdeki vantuz-eklemleri 3.sınıf animasyon ve canlandırma filmleri eşliğinde sanki ABD askerleri bir kahramanlık öyküsü yazmış gibi bu olayı sundu. Dikkat algı-eşiği 15 dakika olan günümüz tv/sosyal medya gençliği ile aynı kefeye koyabileceğimiz basın kuruluşları hemen başka olaylara yöneldi.

Olayın tozu dumanı yere inince her şey daha da netleşmeye başladı. Bu operasyon ABD tarafından hem Pakistan’a ve onun üzerinden Çin’e verilmesi istenen bir gözdağı olarak düzenlendi. Zamanlaması da çok manidar. Amerikan ekonomisinin Çin’in üstünlüğüne karşısında sürekli kan kaybettiği, kendi ülkesindeki vatandaşlarının ekonomik darboğaz altında inim inim inlediği ancak kartel medyanın bunu kesinlikle duyurmadığı bir dönemde elbette böylesi bir kahramanlık öyküsü ilgi çekecekti.

Sadece kendi kamuoyuna yönelik değil, istenilen etki. Aynı zamanda Pakistan’a çok açık bir şekilde “seni işgal etmeyi düşünüyoruz, haberin olsun” dendi.

Çin, neyseki bunu çok iyi gördü ve etrafında ABD silahları ve askerleri istemediğinden hemen Pakistan’a destek çıktı ve açıkça ABD’yi tehdit etti: “Pakistan’a yapılan saldırı toprak bütünlüğümüze yapılan tehdittir.”

Çin’in bu açıklamasını “Vay aferin onlara, helal olsun ABD’ye karşı kafa tuttular” diye alkışlamak kolay. Elbette Çin’in böyle bir duruş sergilemesi takdire şayan. Ancak maalesef, ABD böyle bir çıkışı hem bekliyor, hem de istiyordu.

Çünkü hemen akabinde Hindistan ile yakınlaşmanın dozunu artırdı. Zaten Çin’in ABD’ye verdiği ültimatom en çok da Hindistan basınında yer buldu. Hindistan basını dediğimiz, hala saat 5 olduğuna 5 çayı içmek için mola veren İngiliz medya okullarından mezun insanlar ile doludur, Hindistan medyasının ne kadar “milli” olabileceğinin sorgulanmasının, ya da hala kolonyal dönemin akislerini taşıdığını irdelemek apayrı bir yazı konusu olabileceğinden bunu fazla uzatmıyoruz. Özetle, istenilen etki sağlandı, Hindistan kamuoyu Çin-Pakistan yakınlaşmasından dolayı rahatsızlık duydu.

Neyseki Hintli kardeşlerinin yardımına hemen ABD’li dostları yetişti, onlar da “korkmayın yanınızdayız” mesajı çaktı. İki ülke arasında silah ticareti artıyor, ortak askeri tatbikatlar düzenleniyor. ABD’li dev şirketler, Amerikan gençlerine iş vereceğine, Hintli eleman çalıştırma geleneğine devam ediyorlar, olanca eleştirilere rağmen. Ne de olsa ucuzlar.

Taraflar belli.Çin, Pakistan’ın yanında. Pakistan’ın ezeli düşmanının ise yanında ABD var. Bu dörtgenden çıkan asıl soru Rusya’nın nasıl bir tavır sergileyeceği. Bakalım Rusya Dolar’ımı yoksa Yuan’ımı tercih edecek. Aslına bakarsanız zaten bütün medya şaklabanlıklarının, özgürlük götürülen ülkelere yağan bombaların altında bu yatıyor: Dünyanın rezerv para birimi olarak dolar hegemonyası devam etsin, trilyonluk borçlarına rağmen ABD’li dolar baronları hep zeytinyağı gibi su üstüne çıksın.

Yazan - Haz 8 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Çin-Pakistan ittifakına karşı, ABD-Hindistan yakınlaşması”

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes