harici haber

Hollywood’a transfer olmak isteyen İngiliz gazeteciler.

İngiliz halkı, İngiliz derin devletinin kuruluşunda dolma kalınlığında bir ya da birden fazla parmağı olan Amerika Birleşik Devletlerini oldum olası kıskanmıştır. Son yüzyılda, Anglo-Sakson kültürün tüm dünyaya yayılmasında İngilitere’nin hemen hemen hiç katkısı yok iken, bütün bu hegemonyadan ABD sorumludur. Devletler kapalı kapılar ardında birbirlerinin sırtlarını sıvazlamaya devam ederken, halklar arasında hep bir rekabet olmuştur. Hemen hemen her alanda İngiltere geride kaldığı için tuhaf bir aşağılık kompleksi kaçınılmazdır.

Özellikle İngiliz medyası Amerikan sinema endüstrisine çok kafayı takar. Sürekli kendi filmlerini öve öve bitiremezler. Yurt dışında çok önemli festivallerde ödüller alan Türk sinemacılardan ağız birliği etmişcesine bahsetmeyen hatta yerin dibine batırmaya çalışan Türk medyası elbette böyle bir durumu anlayamaz. İngiltere medyası için “İngiliz” olanı desteklemek, hatta İngiliz olanın ABD’liye karşı ölümüne savunması yapmak farzdır.

Son günlerde bazı İngiliz gazeteciler oldukça sıkılmış gözüküyor. Artık İngiliz sinema endüstrisinin ekonomik krizen dolayı dar boğazda olmasından mıdır, yoksa halkın böyle zırvalıklara pas vermeyeceğinden midir bilinmez, İngilizler öyle ABD’liler gibi vurdulu-kırdılı bol bombalı terör dehşetli filmler çevirmez.

Çevirmez ama İngiliz basını arasında bu tarz filmler için öyle bir potansiyel var ki…Herhalde bazı İngiliz gazeteciler Hollywood’a bu yüzden göz kırpıyor. En uydurukçu senariste taş çıkaran hikayeler yazıyor.

Ancak maalesef bu öyküleri haber diye yazıyorlar, işin vahim tarafı bu.

Daily Star, Sunday Telegraph, Daily Mail gibi manşet atma-attırma soytarısı olmuş ancak okuyucusu çok olan bulvar gazetelerinin daha önce İngiliz kamuoyuna İslamofobi pompaladığını yazmıştık. Bu gazetelerin isimlerini verelim ki, olur da mesela Türkiye’deki seçim sonuçları ile ilgili yorum filan yaparlar, bizim basından onlar hakkında saygın filan demesin. Çünkü ne hikmetse batılı bir gazeteden bahsederken pelesenk adetinden midir nedir, hemen filan “saygın” basın kuruluşu diyorlar.

Bu gazeteler daha önce Londra’ya şeriat gelecek, filan semt kurtarılmış bölge oldu diye manşetler attı, sonra ufacık tekzipler yayınlayıp yarım ağızla kendi okuyucularından “tam olarak konfirme” edilmemiş haber yayınlamaktan dolayı özür dilediler. Hatta bir tanesi dayanayıp, istifa etmişti, Yazı işleri müdürünün baskısı sonucu İslam aleyhine yalan haber uydurmaktan bıktığı için.

Ama meselenin gazetecilikle ilgisi yok ki. Gerçekten de bu “kalemler” gazeteci değil, kurmaca-edebiyat yazarı olmak istiyorlar. İngiliz kamuoyunda olan biten sıkıcı geldiğinden demek ki, garibimler ne yapsın, “haber” uydurmak heyecanlı bir şeyler yazmak zorundalar.

Şeriat geliyor öcüsünden daha heyecanlı ne olabilir bu aralar, İngiliz halkını korkutmak için?

Sunday Telegraph’ın yeni haberine göre Londra’da Tower Hamlet bölgesindeki kanlı bir şeriat ayaklanması daha planlama aşamasındayken bastırılmış. İngiliz polisi bunu öyle ustaca ve derinden yapmış ki, kimsenin haberi o yüzden olmamış. Benzer haberi geçenlerde yine vermişlerdi, aynı zırvalıklarını yine haber diye yazıyorlar. Hani aynı Hollywood filmlerinde olur ya, katil bir türlü ölmez, devam filmi çekilsin diye.

Daily Star’ın pazar günkü yazısı ise çok heyecanlı, James Bond filmlerine taş çıkarır. “Habere”  göre bir grup burka-çarşaf giyen bombacılardan oluşan ve kendilerine “kara dullar” diyen bir çete tam 60 yerde aynı anda bomba patlatacakmış, İngiliz gizli servisi son anda bu “terör saldırısını” önlemiş(!). Tabi işin komiği olayın dayandırıldığı hiç bir resmi kaynak olmaması ancak yazan gazetecinin iyice heyecan katmak için allayıp pullaması. Elbette İngiliz polisinden bu konuda hiç bir resmi açıklama filan yok.

Biz Daily Star’ın haberindeki “kara dul” lafzına en çok güldük, aynı 19. yüzyıl İngiliz edebiyatındaki 3.sınıf dedektiflik öykülerinden fırlamış bir tabir gibi duruyor.

Bir yandan da bu satırları yazarken, bir yandan ülkemizdeki seçim sonuçlarını takip ediyoruz. Seçimin sonuçları, haricihaber.com olarak seçimlerimizin yurt dışındaki akisleri üzerine ilerki günlerde yazabiliriz ancak kesin olan bir sonuç var ülkemiz için o da artık medyanın “irtica paranoyası” asla ve kat’a tutmayacak. Artık medyamız yeni öcüler mi bulur bilemeyiz.

Umarız İngiltere medyası da şu irtica öcüsünden vazgeçer, Türkiye’de bazı meslektaşları gibi ileri gider. (Türk meslektaşları mı ileri gitti yoksa “necip ve fazıl” Türk milleti bir kesim Türk medyasına gereken dersi verdi, o da ayrı bir yazı konusu ya…)

Yazan - Haz 13 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes