harici haber

Irak’ın kayıp milyarları

Bu ay sonunda Pentagon ve Irak hükümeti, Irak’ın yeniden yapılanması için tutmuş oldukları hesapları kapayacak. Yani ABD’li şirketler veya ABD-İngiliz derin devletlerinin işaret ettikleri, Irak’ta trilyonluk ihaleler sayesinde cebini dolduracak. Bu yeniden yapılanma bütçesini Irak’lı devlet yetkilileri yaparken başlarına ABD’li amcalar, abiler oturmuş. Oturmuş oturmasına da, hesap biraz karışmış. Tam 6.6 milyar dolar buhar olup gitmiş. Federal müfettişler üzerinde durmalarına rağmen bir türlü bu kayıp paraların izini bulamıyormuş.

ABD’nin savaşlarda harcadığı paralar, normal olarak devletinin parası. Amerikan halkının cebinden çıkıyor, vergilerle. Bize ne bundan demeyin. Çünkü burada bir “mesel” var. Medya ve Derin Devlet, demokrasi ve medeniyet ve özgürlük gibi masallar okuyarak halkı böyle uyuttu. Aynı zihniyet Türkiye’de tek bir gencin aklını çelmesin diye yazıyoruz bu satırları yoksa Amerikan halkını uyandırmak, bilinçlendirmek gibi bir derdimiz yok. Wal-mart’lardan alışveriş çılgınlığına devam edip, inatla sekiz silindirli arabalara binmeye devam ettikçe, halkı böyle uyutan hükümetler başa geçecektir.

Bu kayıp 6.6 milyar, askeri kargo uçakları ile taşınıyor.  Bir kargo uçağına sığdırabilen nakit para belli miktarda olduğu için Mayıs 2004 süresince tam 20 sefer yapıyor, ABD-Bağdat arasında, c-130 Herkül tipi askeri kargo uçakları.

What?

Ne tuhaf değil mi? Bu kadar nakit parayı, neden nakit olarak “naklediyorlar”?  Madem bu para Irak’ın yeniden yapılanması için harcanacak, taşeron şirketlere banka transferi yapılamıyor mu medeni bir şekilde?

Kovboy usulü para transferine ne gerek var?

Burada bir saniye durup, red kit okuduğunu rahatça söyleyen ülkemizin ilk sivil Cumhurbaşkanını rahmetle analım bu vesile ile ve gözümüzün önüne gelen “at arabası ile nakledilen banka paralarını çalan dalton biraderler” mizansenini de belirtelim. Hatırlayalım ki, olayın komikliği ve vehameti aynı anda zuhur etsin. Tehlikeli derecede vahim olanı ise ABD medyasının bu olayın üstüne gitmeyişi.

Ayrıca Irak’ın petrol geliri ise bu para, neden Irak bankasında değil de, ABD’den uçağa konup Irak’a doğru yola çıkıyor? Onu da anlayamadık.

Ne hikmetse işte bu transfer esnasında kayboluyor bu paralar. Kongre çıkan pis kokular yüzünden soruşturma üstüne soruşturma açıyor ama nafile. Bush ve saz arkadaşları yargı önüne çıkmıyor, çıkacağına da hiç sanmıyoruz.

Peki bu paranın asıl kökeni nereden? Irak’ın petrol satışlarından. Yine yani, what?

Dolayısıyla Irak “mahkemeye” gitmekle tehdit ediyor ABD’li yetkilileri, çünkü teknik olarak buharlaşan para petrol satışından dolayı Irak’tan ABD’ye geçen para. Garibimler hangi mahkemeye götürecekse.

Sahi bizimde kafamız karıştı. Ortada bir  para var 6.6 milyar dolar. Nakit olarak ABD’den kalkıp Irak’a giden uçaklarda taşınıyor. Irak’ın yeniden yapılanması için. Ama paranın asıl kökeni Irak’ın petrol satışlarından geliyor. Sonra, huup diye artık uçaklar bir yerde yakıt ikmali yaparken mi bilinmez, paralar toz.

Amerikan halkı bu konunun yeterince üstüne gitmeyen ABD basınına inanmaya devam ediyor, hala milyonlarca cahil Amerikalı Irak’a özgürlük ve demokrasi götürdüklerine inanıyor.

Yazan - Haz 14 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes