harici haber

Fransız Hakim:Çocuğunu Müslüman olarak yetiştiren anne kötülük yapmıştır

Collectif contre l’islamophobie en France’da yayınlanan bir mahkeme raporu, trajedi ötesi bir skandalın bir Fransız mahkemesinde gerçekleştiğini bize bildiriyor. Son zamanlarda gerek Sarkozy önderliğinde, gerekse aşırı-sağ partilerin kışkırtmasıyla Fransız kamuoyunda Müslümanlara yönelik her türlü kısıtlama ve hakaret gerçekleştiğinden böyle haberlere alışkın olmamız gerek aslında ama yukarıdaki sözlerin bir hakimin ağzından çıkmış olması insanın tüylerini ürpertiyor.

Çocuk velayeti davası görülürken annenin başörtüsü ile salona girmesine izin verilmiyor. Görevlinin gerekçesi enteresan: “Hakim’e saygı duymanız gerek, başınızı açın”. Sonrasında bu yetmiyormuş gibi, hakim akla zarar laflar ediyor kadına: “Çocuğunun Müslüman olarak yetiştirerek ona kötülük yapıyorsun, bu düpedüz barbarlık, bana sakın İslam’ın daha iyi bir din olduğunu söyleme”.

Dava nasıl sonuçlanır daha belli değil ama Fransız adaleti böyle bir yargıcı görevde tutarak sınıfta kalmıştır. Fransızların icat ettiği laikliğin de Türkiye’de sıkı takipçileri var. Fransız’ların böyle sapıklık derecede laikliğe düşkün olmalarının çok farklı sebepleri var, ilerde bu konulara değiniriz, elbette bu yazının konusunu aşar.  Sadece şu kadarını söyleyelim, öyle insan hakları veya demokrasi aşıkları olduklarından filan değildir kesinlikle.

Bir kadının başına örtmüş olduğu örtü bir hakimi nasıl rahatsız edebilir bunu anlamak mümkün değil. 1930 model laiklik anlayışının zorla dayatıldığı ülkemiz aydınları anlayabilir bunu belki de. Bizim merak ettiğimiz Fransa’nın asla medeni bir hukuk sistemine sahip olmadığını ülkemizin genç nesillerine nasıl aktaracağız. Bizi gençken uyutabilmeyi başardılar bu kantin-komunisti seviyesindeki entelijansiya: “Fransa, azizim, medeniyet beşiği!” palavraları ile. Neyseki uyanabildik. Şimdi de yapmamız gereken, köklerine kadar ayrımcılığa ve ırkçılığa batmış bir medeniyeti asla örnek diye göstermemek, hala böyle kendini bilmez ülkemizin gerici aydınlarını deşifre etmek.

Başörtüsünden rahatsız olan bir hakimin asla adaletli bir karar veremez. Yukarıda söz konusu olan hakimin, davalıya sarf ettiği sözlerde bunun bir göstergesi.

Yazan - Haz 17 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes