harici haber

Yemen’deki hasır altı edilen savaş cephesi

Nixon demiş ya bir kere “ABD başkanı yapıyorsa bir eylem, illegal değildir kesinlikle” diye, Obama’da onun izinden gidecek. 2009 Nobel Barış ödülü sahibi Obama, Yemen’in daha rahat bombalanması için CIA’ye yeni yetkiler verdi.

Amerikan medyası Yemen’de süregiden savaşı örtbas etmek konusunda çok başarılı. Nasıl ki Libya’nın bombalanması için Kongre’den onay almadan Obama’nın emriyle Libya’ya bombalar yağdı, aynı terane Yemen için de geçerli. “Terörist” olduğu iddia edilen Yemen’li gençler bir bir insanız avcı uçakları tarafından vuruluyor. Haziran başından beri gerçekleştiren 15 saldırıda, öldürülen Yemen’lilerin sayısı 130’u geçti. Elbette Yemen hükümeti böyle saldırılar için asla ABD’ye onay vermiş değil, ama nobel-barış-ödüllü ABD başkanı yetki vermiş bir kere.

Bombalama yetkisi yetmiyormuş gibi, şimdi de ABD Basra körfezinde bir insansız uçak üssü kuracak.  Yeri elbette tam olarak belli değil, ama bu üsten kalkan uçakların Yemen’deki terör hedeflerini vurması öngörülüyor.

Ee,tabi Somali’deki Kara Korsan projesi tutmadı. Dolayısıyla Yemen bölgesini ele geçirmek için böyle bir üsse ihtiyaçları var.

İşin komiği ve ilginci, Obama ilk seçildiğinde tüm dünya onu gerçekten ABD’nin girdiği “savaşları” bitireceğini filan zannetti. Oysa bugün bırakın Irak veya Afganistan’dan çıkmayı, ABD hem Libya’da hem de Yemen’de yeni cepheler açıyor. Artık akıllandılar, bu işi yaparken kamuoyunu çok daha iyi manipule edebiliyorlar.

Yazan - Haz 17 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes