harici haber

Batı Basınındaki Zehirli Atıklar

Haziran 2011 seçim sonuçlarının pek çok kesimi şok etmesi bizi şok etmeye devam ediyor. Bir toplumda bu kadar insan kılıklı deve kuşu nasıl bir arada yaşar, anlaşılır gibi değil. Kendi toplumuna bakmak için cebinde oryantalist bir dürbün taşıyan entellerin beslendikleri batı basını da hala tam olarak karar veremedi bu son seçim sonuçlarını nasıl okuyacaklarına dair. Dertleri aslında herhangi bir okuma yapma değil. Türk halkı artık “medya” zehirine karşı harika bir panzehir geliştirmiş, işin güzel tarafı da bu panzehiri çaktırmadan kullanıyor. Bu da batı basınını, ve onun Türkiye’deki neferlerini kudurtuyor.

Ancak hala kazanmış olduğu başarıya rağmen, yüzyıllardır hor görülüp aşağılandığından olsa gerek, bazı “milli” medya çevreleri ne zaman Başbakanımız hakkında olumlu bir yazı çıksa hemen bunu yayınlıyorlar. Yayınlamaları normal de, burada problemli bir nokta var, o da Time, Financial Times, Economist, New York Times vs. gibi kuruluşlar hala Türk halkının bilinçaltına “saygın” bir etiketle kazınmaya çalışılıyor.

Batı basınının taktiği bellidir. Sizin karın bölecinizdeki yumuşak ve nevrotik yumakları okşamayı iyi bilirler. Türk milletinin batı tarafından övülünce hemen yelkenlerini suya indireceğini iyi bilirler.

Burada ise milli veya kartel, fark etmez, Başbakanımız ile ilgili çıkan övücü bir “yem” yazı hemen manşetten verilir. Derginin veya gazetenin saygınlığından dem vurulur. “Bakın filan saygın gazete, Tayyip Erdoğan’a övgüler yağdırmış.” Yabancı basın kuruluşu bir taşla iki kuş vurmuş olur, saygınlık statüsü Türk halkının bilincinde kalmaya devam eder ve süslü laflarla bezenmiş yazılar ile Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı gerçek başarı ve değişimin “gerçek sebepleri” hasır altı edilir. Zaten dert bu, gerçek sebepleri halk iyice kavrar ise, bu sefer buna sıkı sıkıya yapışır, bir daha Türk halkına etkimiz, nüfuzumuz sökmez.

Bizim basınımız da aslında bu tarz haberleri aktarırken bilerek veya bilmeyerek, hafiften çarpıtır. Belki çeviri sorunudur bu, belki de olumlu bir şekilde aktarmak daha “hoş” bir haberdir de, ondan. Başbakanımıza övgüler düzseler de satır aralarında Türkiye’yi demokrasi açısından hala çok büyük engeller beklediğini anlatırlar, satır aralarını doğru okursak ortaya öyle bir tablo çıkar ki “Ah keşke bizi de Bulgaristan veya Romanya gibi AB’ye alsalar da bizde de demokrasi daha da ileri gitse…”dememiz gerekir.

Onlar aslında başbakanımızı populist/popüler bir ikona çevirerek, Türkiye’deki değişim hareketinin temel yapıtaşlarınının daha da sağlamlaşıp ortak bir bilinç oluşmasına yakıt olmasını engellemeye çalışıyorlar, bunda da başarılı olurlar, eğer bu tarz “özgür batı basını yazılarını” doğru okuyamazsak.

Kısaca şu: Seçim sonrası batı basını çark filan etmedi. “Oh, bileklerini büktük, onlar da gördü demokrasi zaferimizi, çark ettiler, AKP’ye övgüler yağdırıyorlar” diye bir şey yok aslında. Görünürde olabilir ama yazdıklarında asıl dertlerini satır aralarına şöyle gizliyorlar:

1) Türkiye’nin son on yıldaki yakaladığı olumlu ivmeyi sadece ve sadece tek bir insana bağla, onu popüler bir ikona çevir böylece ikonu ilerde yıkmak kolay olur…Dertleri Türk basınındaki son on yıldaki muazzam değişimi hasır altı etmek. Bu kadar çok sayıda köşe yazarı insafa/imana gelmeseydi, hiç böyle bir istikrar yakalayabilir miydi Türkiye? Biz çocukken erövizyon şarkı yarışması üzerine derin sosyolojik analizler yapan yazarlarımız, artık Türkiye’nin orta-doğuda lider rol üstlenmesine dair yazılar yazıyor. AKP’nin %50 oy almasında, batının ve ülke içindeki neferlerinin olanca yaygarasına rağmen istikrarın sürmesinde STK’ların rolü yok mu? Oysa saygın batı basını olayı şu senaryoya indirgiyor, dar bir çerçevede “Kasımpaşalı kenar mahalle çocuğunun siyasetteki romantik başarısı” diye yazıyor…Maksat gerçek toplumsal dinamikleri göz ardı etmek. Yüz senedir uyutmaya çalıştıkları toplumda “dinamik” mi olurmuş canım? Olsa bile göz ardı edin, fark etmezler belki…

2) Övgüyü çok sever Türk halkı, onun için öv. Ama sürekli demokrasiye vurgu yap ki, ezici iktidardan(%50 oyun nesi eziciyse…halk oy verince 50’de olur 60’da, nesi acayip se bunun) dolayı insanlar huzursuz olsun: Dertleri kolayca manipule edilen koalisyon hükümetleri özlemi yaratmak. Çünkü kendi memleketlerinde derin devletler-oligark aileler-tefeci finans kuruluşları ülkeleri rahatça yönetsin diye halka demokrasi masalı okunur, halk böyle pışpışlanır ve meclislerinde 4 ayrı partili koalisyon olunca demokrat olduğunu filan zannederler. Kendi seçim sonuçları ile ilgili şöyle haberler yaparlar “Yaşasın yaşasın yeşil gergedanlar partisi 17, pembe zürafa partisi 8 sandalye kazandı mecliste, hükümete bakan bile verecekler” Bu tarz haberleri okuyan bazı aydınlarımız ise “ah ah keşke bizde de böyle renkli bir parlamento olsa, ah ne güzel demokrasi olur” filan zanneder.

3) Tayyip Erdoğan’ın başarısında en önemli faktörün ekonomi olduğunu vurgula. Saygın olduğunu unutma onun için bazı Türk aydınları gibi “halk bir torba makarnaya-kömüre oyunu sattı” deme, bilimsel gözükmek için rakamlar sür ama şunu kesinlikle belli et: “Halkın rahatı yerinde onun için seçtiler” fikri yine ortaya çıksın: Dertleri her daim olduğu gibi ekonomik kaos için açık kapı bırakılması.

4) Okuyucu çek web sayfana. Bu çok basit değil mi? Çünkü şu yukarıda saydığımız basın kuruluşlarının sözde “övgü dolu” seçim kritiklerine bakıyorsunuz, okuyorsunuz diyorsunuz ki, “vay be, ne güzel, yurdumun demokrasi başarısından bahsediyorlar” Oysa aynı dergi ve gazetelerde son 1 haftada öyle garabet yazılar da yayınlandı ki…Hemen de linkleri şu övgü dolu yazıların altına veriyorlar. Böylece ortalama bir batılı dikkat çeken “kasımpaşalı kahraman” öyküsünden sonra Türkiye’nin demokrasi sorunları ile ilgili yalan yanlış haberleri okuyabiliyor.

Daha ne kadar basit söyleyebiliriz ki? Batı basını asla saygın değildir, bir takım iri-kıllı sermaye zümre ve kuruluşlarının borazanıdır. Fiyakalı senaryolar, başlıklar atarlar, gözümüzü boyarlar. Her boyanın içinde az da olsa kimyasal atık vardır muhakkak, değil mi?

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Haz 19 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes