harici haber

IMF:Amerika Ateşle Oynuyor

Bu sözler IMF’nin piyasalar ve kapitaller bölüm başkanı Jose Vinals’e ait. IMF ABD’yi muazzam iç borcu nedeniyle sürekli eleştirir. Eleştirme sebebleri, niye borçlusun diye değil elbet. Kendileri dünyanın en büyük tefeci kuruluşu olduğundan hiçbir zaman bir ülkeyi borçlanıyor diye eleştirmezler, zira bu onların varoluş amaçlarına ters olur. Asıl dertleri, ABD’nin gittikçe berbatlaşan bir ekonomiye sahip olması yüzünden, borçlarını ödeyememe tehlikesi söz konusu. Yani IMF, ABD’ye “Dikkat et, böyle gidersen borçlarını ödeyemeyeceksin” diyor. ABD’nin iç ve dış borçlarının kesin rakamlarını bilmek de saptamak ta güç, onun için yazmayalım çünkü her kaynakta değişiyor bu rakamlar. Ayrıca ABD’de pek çok “saygın finans kuruluşu” kisvesi altında bariz, düz propaganda ve halkla ilişkiler çalışması yürüten pek çok şirket olduğundan, rakamlar her zaman çarpıtılabilir.

IMF’de bunu çok iyi biliyor herhalde, Vinals’in açıklamaları ile birlikte IMF’nin ABD’nin ekonomisinin geleceği ile tahminlerde yapmayı durdurduğunu da açıkladı. Vinals şöyle devam ediyor:

“Önemli kararların sürekli ertelendiği bir dünyada global ekonomik kriz yeni bir safhaya girdi. Artık işin ekonomik değil siyasi boyutu irdelenmeli. Özellikle Yunanistan, İrlanda, Japonya ve ABD için durum gittikçe daha tehlikeli oluyor.

Yunanistan ve İrlanda ne yapar bunu tahmin etmek zor değil, ülkeler karışır, AB de yardım ediyormuş gibi yapar. Japonya da bir şekilde krizi atlatabilir, son kertede “çalışkan” bir millettir, son 20 yılda kapitalizm canavarı ile sıkı fıkı flört etmiş olsa da…

Asıl sorun ABD’de tabi. IMF’de bunu iyi biliyor, borçları ödeyemeyen bir ABD bütün bu tefeci kuruluşların iflas etmesi demek zaten, bu panik o yüzden.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu rakamların hiç bir kıymeti yok gözümüzde, çünkü her yayın kuruluşu istediği gibi çekip, çevirir bu rakamları. Filanca kuruluşun filanca ülke için verdiği “kredi notlarının” hiç bir bilimsel değeri olmadığı, bütün bunların politik manevralar olduğunu kitleler anladığında ülkelerin ekonomileri kısa bir süre içinde kendiliğinden düzelir. Hükümetleri de suçlamak kolaydır zaten. Yunanistan’daki krizden tabak kırarak eğlenen bir toplumun lüks tüketimi harcamaları da sorumlu değil mi? Ya da sırtını AB’ye yaslamış, tüm öğleden sonrayı dükkanları kapatıp siesta yaparak geçiren, sonra gece 11’e kadar akşam sofrasında oturan İspanyol halkı, seçimlerde mevcut iktidara tokat atsa ne olur atmasa ne olur?

ABD için de durum aynı. Aşırı tüketim elbette ekonomiye yardım etmiyor. Ancak IMF ABD’yi uyarıyorsa durum cidden önemli demektir. theeconomiccollapseblog.com haber sitesindeki ABD ekonomisi hakkındaki rakamsal verilerin %10’u doğru ise zaten ABD ekonomisi çoktan çökmüş demektir, ABD’ye düşen bu saatten sonra sağa sola önce iyi niyet elçileri yollayıp sonra orayı bombalamaktan vazgeçmek, kendi iç sorunlarını halletmek.

Yazan - Haz 20 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes