harici haber

Müslümanlara değil, İslam’a saldırıyor…

…Bu yüzden hakkındaki suçlamaların düşmesine, karar verilmiştir. Evet, Hollanda mahkemesi Irkçı-Politikacı Geert Wilders’ı hakkında yürütülen ırkçılık davasından dolayı beraat etmesine karar verdi. Şaşırdık mı? Elbette hayır. Ama en azından mahkemenin gerekçeli kararı biraz daha az komik olabilirdi. Ya da Wilders gibi bir “zihniyet” sembolik anlamda da olsa cezalandırılabilirdi. Şimdi bu azgın kafa, daha çok azgınlık yapmaya devam edecek. Hakim şöyle demiş, kararı okurken: “Sizin savunduğunuz bütün söylemler “kamusal tartışma” sınırları içersinde.” Ayrıca Wilders ideolojik anlamda İslam ile uğraşıyormuş, Müslümanlar ile değil.

Bu komik gerekçenin altında yatan asıl sebeb, son aylarda bu mahkemenin muazzam bir medya taaruzuna bırakılması. Hakimleri sadece Avrupa’lı değil, ABD’deki basın kuruluşları da baskı altına aldı. “Eğer Wilders’e bir ceza gelirse, insan hakları ve demokrasi ve basın özgürlüğü” zedelenirmiş diye çılgınlar gibi Wilders desteklendi. Hollanda’lı diğer siyasetçiler onun fikirlerini savunmaya başladılar, örneğin kurban kesilmesinin ve başörtüsünün yasaklanması gibi.

“Tarafsız ve Yüce” gibi sıfatlara sahip Hollanda adalet sisteminin böyle taraflı ve yanlı bir karar vermesine şaşırmadık. Elbette Wilders’in hapise atılmasını beklediğimiz yoktu, ancak ipini koparan herkesin sağa sola ırkçı nutuklar atması hem oradaki toplumu gerecek, ve asıl derdimiz olan oradaki Müslüman azınlığın sürekli daha da ayrımcılığa maruz kalmasına yol açacak.

Çünkü Wilders’in aslında İslam ile bir problemi yok, kendisini de biliyor bunu. Aşırı-sağ bir parti kendisine hedef olarak günümüzde nazileri, vikingleri filan seçecek değil ya. Bal gibi “ırkçı” olan söylemi Hollanda adalet makamları tarafından onaylandı.

Demek ki, Hollanda adaletinin öyle ırkçılığa karşı özel bir duyarlılığı yokmuş.

Kararı veren hakimlerin naziler tarafından bir gün içerisinde dümdüz edilen şehirlerindeki laleleri yetiştiren ninelerinin kemikleri sızlamış mıdır acaba? Çünkü aynı nineler naziler tarafından tecavüze uğramıştı.

Irkçılık öyle bir hastalık ki, kisveleri değişse bile özü aynı. Wilders gibilerinin “ifade özgürlüğü” gibi bir yalana sarılması bu yüzden çok tehlikeli. Adalet mekanizmasının da bunu onaylaması daha da kötü.

Yazan - Haz 24 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes