harici haber

Beyaz Saray:Gazze Filosu Aktivistleri Amerikan Kanunlarını Çiğniyor

Bir Müslüman düşünüre soruyorlar, sizce Filistin davasına karşı eşit mesafede olan bir ABD başkanı seçilebilir mi diye? O da şöyle yanıtlıyor, “bırakın Cumhuriyetçileri, demokrat Clinton’a bakın. Savunma bakanı, dış işleri bakanı, ulusal güvenlik danışmanı hatta metresi Monica Lewinsky bile Yahudi’dir. İşte Clinton’ın Yahudi aşkı böyle bir şeydir” diye cevap veriyor.

Bu aşk nevrotik bir takım gelgitlere sahne olsa da, Obama, kendisine provası bile yapılmadan alelacele dikilen nobel-barış kostümü üzerine oturmadığından olsa gerek, rahatsız olup cılız bir kaç çıkış yapıyor, Filistin-İsrail barışı için İsrail tarafına bastırmaya çalışıyor ama nafile.

Hillary Clinton’ın en son sarf ettiği “biz Gazze’ye zaten çok bonkör yardımlar yapıyoruz canım, ne gerek var filoya” sözleri herhangi bir tesir etmedi. 22 ülkeden gönüllüler Gazze’ye doğru yola çıkıyor. Aralarında 36 adet Amerika’lı olması Beyaz Sarayın uykularını kaçırıyor.

Güzel güzel uyarmaya çalıştılar, olmadı artık açıktan açığa tehdit ediyorlar. Gazze’ye yardım götürmeye çalışanları “sorumsuz ve provakatif” davranmakla suçlayan ABD Dış İşleri şimdi de “Ablukayı delmeye çalışanlar hapis cezası verilmesi söz konusudur çünkü ABD kanunlarına göre “terörist bir organizasyon olan Hamas’a herhangi bir ABD vatandaşı yardım götüremez. Zira Gazze bölgesi Hamas’ın kontrolündedir” diye bir açıklama yaptı.

Eh dedik ya yazının başında birbirine kara sevda derecesinde tutkun olan iki devlettir, ABD ve İsrail. Ancak halk arasında özellikle son 10 yılda ciddi bir İsrail karşıtlığı baş gösterdi. Karşıtlık pek doğru bir tanımlama olmayabilir, daha çok “Neden biz sürekli İsrail’i destekliyoruz” diye bir sorgulamaya giriştiler. Garibimler ABD’nin kuruluş amacından tam da haberdar değiller, kendilerini dünyanın en ileri demokrasisinde yaşadıklarını zannediyorlar.

İşte “dünyanın en ileri demokrasisi ve en liberal ülkesi”  kendi barış aktivisti, çoğu gazetecilerden oluşan 36 vatandaşını tehdit ediyor, İsrail’in tasvip etmediği bir eyleme kalkıştıkları için.

ABD için “Dünyanın en ileri demokrasisi ve en liberal ülkesi” tanımını bizim tv kanallarından birinde, Türk olduğuna bir türlü inanmakta güçlük çektiğimiz bir monşer-bürokratımız yaptı, biz de kulaklarımıza inanamadık. Onun için bu satırlarda bir kez daha vurgulayalım dedik. 1960 model mini etekli-rock’n roll soslu Marshall yardımı fantezilerinde yaşayan bu hülyalı, emekli  ama hala möhim insan olduğuna inanıldığı için mikrofon uzatılan Türk bürokratı, Türk medyasına çıkıp ABD hakkında böyle bahsediyor. İsrail’in çıkarlarına dokunmadığınız sürece farz-ı mahal bir özgürlüğünüz olabilir tabi elbet ABD’de. İşin içine İsrail’in milli çıkarları girdi mi, ABD’li gazetecilerin özgürlük hakları camdan dışarı uçar gider.

İsrail politikalarını eleştirdi diye Beyaz Saray’dan “emekli edilen” 57 yıllık gazeteci Helen Thomas’ı hatırlayalım,  ABD kamuoyunun unutturmaya çalışmasının aksine.

Zaten ABD’li gazetecilerin Gazze filosuna katılımı ABD medyasında çok az veriliyor. İster inanın, ister inanmayın ABD’de ortalama halkta “Terörist Hamas’a olsa olsa komunist kafalı Avrupa’lılar yardım eder” diye bir görüş hakim. Filoya katılacak olan 36 ABD’li hakkında tek tük haberler çıkıyor, Amerika’nın kartel medyasında.

Aynı ABD kendi gazetecilerini İsrail’in milli çıkarları doğrultusunda açıkça tedhit ediyor. Bu insani yardım konvoyuna katılacakları için.

Ayrıca “Hamas terör örgütüdür onun için ABD vatandaşları onların kontrol ettiği bir bölgeye yardım edemez” kargaları bile güldürecek cinsten bir argüman. Yani bu anlamda ABD kanunlarına göre Kızılhaç ta suçlu olmuş oluyor.

Şu aralar yeryüzünde bu filoyu desteklemeyen yok. Siyasetçilerden, sanatçılara, nobel ödüllü yazarlardan, gazetecilere kadar her vicdanlı dünyalı.  Hatta İrlanda dış işleri bakanı Eamon Gilmore resmi anlamda İsrail’i “geçen seneki gibi bir hata yapmamak” konusunda uyardı.

Bu sefer ABD ve İsrail hükümetleri gerçekten huzursuz, köşeye sıkışmış ve yalnız kalmışlar. Bu ikiliden başka bu hunhar ablukayı savunan yok gibi dünya üzerinde.

Ha pardon, bizim ülkemizden çıkar birisi, ABD’nin dünyanın en liberal ve en ileri demokrasisi olduğunu iddia eden monşer-bürokratımız.

Yazan - Haz 26 2011. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes