harici haber

95 yaşındaki kadına alt bezini çıkarıp öyle kontrolden geç dediler.

Amerika ile ilgili haberler verirken tuhaf başlıklar atmaya devam ediyoruz. Belki de başlık atmayı bilmiyoruzdur ondandır. Keşke yurdumun meşhur medyalarında yer alan duayyen gazetecilerimiz de bu haberleri verseler, biz de onlardan böyle haberleri nasıl aktaracağımız konusunda belki feyz alırdık.

Şimdi durum şöyle, aslına bakarsanız, tağut-zulüm gibi mevhumlar Amerika için rahatlıkla kullanılır, bu somut olay bu nitelendirmeyi bariz bir biçimde destekliyor. Yaşlılara zulüm etmek dünyanın her yerinde hunharca karşılanır, hele bir de o yaşlı kişi bir de hasta ise. ABD yalnızca dünya halklarına karşı faşist değil, kendi halkına da öyle davranıyor.

11 Eylül’den sonra paranoya katsayı göstergelerinin çıldırmış olduğu ABD’de TSA diye bir kurum var, trasportation security administration, yani ulaşım güvenlik kurumu. Bunlar yağlı bağlı bir ihaleler dağıtarak hava limanlarını son teknoloji ile donatıp ultra-güvenlikli bir duruma sokmak için  çok uğraşıyorlar.

Jean Weber isimli bir vatandaş, 95 yaşındaki kan kanseri annesini, Florida’da Destin-Fort Walton Beach hava alanında güvenlik noktasından geçirtip uçağa bindirmeye çalışıyor. Annesinin tekerlikli sandalyede olduğunu gören TSA yetkilileri, x-ray cihazından geçerken, yaşlı kadının altının bağlı olduğunu fark edip, kızına bu bağı çıkarmaları gerektiğini, çıkartıp tekrar cihazdan geçmeleri gerektiğini söylüyor.

Şaka değil, gerçek.

Jean Weber, TSA’yı şikayet ediyor. TSA bu olayla ilgili güvenlik görevlilerini sorguladıktan sonra “elemanlarımız olay esnasında yeterince profesyonel davranmıştır” diyerek utanmadan kendilerini savunuyorlar. Diyorlar ki, kanunlar basit, “herkes ama herkes “full-body-scan” güvenlik kontrolünden geçecek.”. Full body scan diye fiyakalı isim verdikleri cihazlar, taze taze bir teknoloji şirketine ihale edildi, dudak uçuklatan bir rakama ABD’deki bütün havaalanlarının bu cihazları kullanması zorunlu oldu. Adından anlaşılacağı gibi “bütün bedeni, elbisenin altındakileri de gösteren bir görüntü tarama” cihazı bu meretler.

Bu haber ilk önce bağımsız ABD basın kuruluşlarında çıktı. Mağdur Jean Weber’in sesini duyurmak için önce iri medyalara başvurduğunu  tahmin etmek zor değil. Belli ki onlar hemen geçmedi bu haberi, baktılar bütün bağımsızlar yazıyor, ve üstüne TSA yetkilileri olayı onaylıyor, onun üzerine yayınlamak zorunda kaldılar. Biz de bekledik bir süre, olay ulusal bütün kanallarda yayınlanınca duyuralım istedik.

Yazan - Haz 27 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes