harici haber

Amerikan Ordusunun Irak Ulusal Müzesi Soygunları

Irak yönetimi ile ABD hükümeti arasında sıkı pazarlıklar sürüyor. Askerlerini çekmek istiyor ABD ama ne hikmetse, Maliki bundan hoşnut değil. Açık açık ABD’li askerlerin ülkesinde kalmasını istiyor.

Ortamı yumuşatmak için midir, ya da Irak ile ilgili özür dileme babından bir hareket sergileyip dikkati bu yöne çekmek midir amaç bilinmez, WashingtonPost’ta ilginç bir haber dikkatimiz çekiyor.

“Irak Ulusal Müzesinden Amerikan askerlerinin çaldığı eserler geri gönderiliyor”.

2003 yılından beri Bağdat’taki Irak Ulusal müzesinden tam 15.000 eser yürütülmüş.  Öncelikle şunu itiraf edelim. Müzelerde yapılan yağma görüntülerini TV’lerde gördüğümüzde, ekranlarda Irak’lı gençler vardı, mal bulmuş mağribi edasıyla hırsızlık yapıyorlardı, biz de onlara ülkeleri işgal altındayken mal mülk derdinde olduklarından dolayı galiz galiz küfürler savurmuştuk. Tufeye düşmüşüz. Asıl soygunu, müzelerden mal kaçırma operasyonunu ABD’li askerler yapmış, elbette bize oradan canlı yayın yapan ABD’li yayıncı kuruluşlar ABD askerlerinin müzeden mal kaçırırken gösterecek değillerdi ya. Tabi ki demokrasiye muhtaç vahşi Irak’lı imajını tercih etmişler.  Hiç demokrasi götürmek için orada bulunan Amerikan askeri yağma yapar mı?

Yapmışlar işte, hem de 15.000 eser. Aralarında miladın başı kadar eski eserler var. Habere göre “tarihsel değeri olan eserler, ABD polisi tarafından teker teker tespit edilip Irak’a geri gönderiliyor ancak “hazine” değeri olan antik eserler hala kayıp.

Herhalde zeka katsayısından dolayı açığa alınmış bir eski ABD ordusu mensubu, bu eserleri Craiglist’ten satılığa çıkartıyor, polis alıcı kılığında yaklaşıyor falan filan, polis eserlere el koyuyor, 30 kadar eser Irak’a geri gönderiliyor. Eh, demek ki, 14.970 eser hala kayıp.

Dünyaca meşhur müzayede kuruluşu Christie’nin bir açık arttırması için gönderilen “askeri” bir konteynırdan da aynı Irak Ulusal müzesinden kaçırılan eserlere rastlanıyor.  Haberin devamında bir bilgi yok, bu müzayede kuruluşuna cezai bir işlem yapılmış mı, bilemiyoruz.

İnanılır gibi değil, orta-çağın korsanlarının yağmalaması gibi. Binlerce insanın sakat kalması, ölmesi yetmiyormuş gibi, utanmadan şehrin kültürünü ve tarihini yağmala.

Sonra getir onu ülkende sat. İster yok pahasına internet üstünden, ister “sosyetik” açık arttırma usulü ile, müzayede salonlarında.

Böyle durumlarda insan, inanmadığı halde, diyor ki, keşke o tarihi eserlerin aynen korku filmlerinde olduğu gibi kendisine dokunanı kasıp kavuran bir laneti olsa, değil mi?

ABD ordusunun iplerini ellerinde tutanlar metafizik ya da realist, her türlü laneti zaten hak ediyor. Müzeyi yağmalayan asker de, herhalde “komutanım emretmişti” yalanın arkasına sığınamaz, o da kendisini kukla gibi yönetenler kadar suçlu.

Yazan - Tem 8 2011. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes