harici haber

26 Amerikalı Hakkında Gıyabi Tutuklama

Bu kararı alan ise İran Meclisinin Dış İlişkiler ve Ulusal Güvenlik Komisyonu. Dünyanın en büyük insan hakları ihlalcisi ABD için, geç de olsa, sembolikte olsa, pek çok batılı medyada yer almayacak da olsa, böyle bir kararın sırf alınmış olması bile oldukça hoş ve olumlu bir sürpriz. Çünkü bu 26 kişinin dahil olduğu listeye baktığınızda, ABD’nin son çeyrek yüzyılda işlemiş olduğu insanlık suçlarının kısa bir kronolojisini de görmüş oluyorsunuz.

Daha geçtiğimiz hafta 8’i kadın, 4’ü çocuk, 13 sivil ABD’nin sözde anti-terör operasyonlarında hayatını kaybetti.  Amaç Taliban ile savaşıyoruz bahanesi ile halkı terörize etmek, Afganistan’dan çekilmekten bahseden ABD kongresine “ayar yapmak”. Düşünülürse, bir Afgan’lının karısı ve çocuğu ABD’li ve Afgan Güvenlik güçlerinin düzenlediği bir operasyonda ölürse, bu vatandaşın Taliban’ı desteklemekten daha doğal ve normal bir tepkisi olamaz. Bu da ABD’nin tam istediği bir şeydir, Afganistan’da çöreklenmeye devam eder.

New York Times’ta yayınlanan bir habere göre, Afgan halkı Taliban’dan ziyade, geceleri yaptıkları baskınları artıran, hatta artık bir ayda 300 gece baskını yapabildiği iddia edilen, ABD’nin güdümü ve önderliğindeki NATO kuvvetlerinden korkuyor.  Haberin geri kalan kısmında 60 yaşındaki şeker hastası bir Afgan köylüsünün feci şekilde yanarak ölen, ikisi de imam olan kardeşlerini eşgalini belirleyememesinden ve ABD askerleri tarafından atılan dayak sonucu 20 gün  yürüyememesinden bahsediliyor.

Kahvelerini yudumlarken bu haberi okuyan NYT okurları ne hissetti bilemiyoruz ama her fırsatta ABD medyasında çamur atılan İran ve İran’lı siyasetçilerin bu takdir-e şayan kararını acaba aynı gazete okurlarına duyuracak mı?

Çünkü haklarında gıyabi tutuklama talebi çıkartılıp, uluslar arası mahkemede “insan hakları ihlalleri ve savaş suçu işleme” suçuyla yargılanması taleb edilen bu 26 isim özel olarak seçilmiş ve ABD’nin işlemiş olduğu terör suçlarının kamuoyuna tekrar hatırlatılması açısından önem arz ediyor.  Örneğin listede 3 Temmuz 1988 Hürmüz boğazı açıklarında ABD tarafından düşürülen içinde İran, Hint, Pakistan, Sırp ve İtalyan olmak üzere 290 sivil yolcunun katledilmesinden sorumlu olan USS Vincennes Destroyer’in kaptanı Will Rogers var.

Donald Rumsfeld’de unutulmamış bu listede, Guantanamo ve Ebu Garib hapishanelerindeki işkence ile sorgulama metodlarının emrini veren şahsiyet olarak, listeye girmesini normal buluyoruz.

Tekrarlayalım, sembolikte olsa, ilk defa uluslararası areneda ABD hükümeti ve resmi yetkilileri hakkında, terör suçu işleyip insan hakları ihlallerinde bulunma suçundan  dava açılmış oluyor. Bu bile ilk adımdır. Yerküre üzerinde her canlı ABD’nin işlediği suçlardan haberdar ama çağımızın zalim otoritesine karşı kimse sesini yükseltmek istemiyor, nasıl olsa bir sonuç çıkmaz diye.

Oysa İran meclisinin aldığı bu kararın tüm dünya medyalarında bir akis bulması, ufak ta olsa haber yapılması bile bir başlangıç, bir olumlu adım, ABD tarafından yürekleri dağlanmış acılı aileler için bir umut ışığı olabilir.

Özellikle ABD kongresinin 2012 yılı Pentagon’un bütçesi için 650 milyar doları onayladığı şu günlerde.

Yazan - Tem 10 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes