harici haber

Amerikan Medyası: Yandaş mı, Milliyetçi mi, Suç Ortağı mı?

Türkiye’de seçilmiş hükümeti, politik duruşu ne olursa olsun eleştirmeyi görev bilen bazı medyalar, ABD medyasının sürekli hükümetin politikalarını destekler bir tutum içerisinde olmasını “yandaşlık” olarak atfedecekler ve bunu eleştireceklerdir. Sokaktaki vatandaş sorarsak da, “eh ne güzelmiş, ülkelerinin çıkarı için özellikle dış politikada çatlak ses çıkartmıyor medyaları, aferin milliyetçilermiş” diyebilir.

Durum aslında maalesef çok daha karışık. İş sadece yandaşlık veya milletini sevip sevmeme değil. ABD medyası önlerinde seçilmiş bir hükümet olmadığı onun yerine atanmış bir hükümet olduğu için bakanlar ile pek uğraşmaz. Hükümetin icraatları o kadar da mercek altına alınmaz. Asıl seçilmiş olan “Başkan” hedeftedir hep, onunla sürekli uğraşılır. Hemen her attığı adım ya yüceltilir, ya yerin dibine batırılır,genelde magaziner düzeyde.

Ama mesele dış siyaset  oldu mu, işte orada sular bulanıklaşıyor, yandaşlığın da ötesinde suça ortak olma durumu söz konusu oluyor. ABD medyası da her geçen gün daha çok gürültü ile homurdanan mitolojik mistik bir deve dönüştüğünden, “saygın” gazetelerindeki görevlerinden “Yeter artık! Ben CIA ajanı olarak çalışmak için gazeteci olmadım” diye istifa eden gazetecilerin yaptığı itiraflar, yayınladıkları kitaplar o kadar etkisiz kalır ki…İşte bu aynen uyuyan, hantal bir deve ufacık bir iğne batırmaya benzer.

Eski Washignton Post muhabiri Carl Bernstein’in CIA-medya ilişkileri hakkında yazdıklar maalesef hala güncel, burada uzun uzun aktarmıyoruz, internetten bulunması kolay.

İşin kötüsü bu CIA-Medya flörtü tam gaz devam ediyor, söz konusu ABD’nin terör bahanesi ile tüm dünyada işlediği suçları ört-bas etmek olunca.

Obama’nın terörle mücadele danışmanı John Brennan kameraların önüne geçiyor, “Insansız uçak saldırılarında artık o kadar ustalaştık ki, hiç sivil kayıba sebep olmuyoruz” diyor, basın bunu yazıyor, İngiltere’den bağımsız bir gazetecilik kuruluşu bu haberi yalanlıyor, çünkü son bir sene içinde sadece Pakistan’da 45 sivil insansız uçak saldırılarında hayatını kaybetmiş. Ama ABD basını bir kere başlığını atmış, geri adım atmaz.

Aynı basın özellikle Irak savaşını kamuoyunun bilinçaltında unutturmak elinde geleni yapıyor. Resmi rakamlar, çok daha fazla olmasına rağmen, hepsi ağız birliği etmişcesine Irak savaşında, 2003’ten beri onbinlerce insan öldü diyor, oysa gerçek rakamlar maalesef 1 milyona dayanmış durumda. “Milyon” lafı yerine “onbinler”  dedikçe iş daha da sulandırılmış olunacak bu kadar basit.

Aynı zihniyet Irak’ta hastaneler bombalandığı için düşük yapmak zorunda kalan annelerden veya ölü doğan bebeklerden bahsetmeyecek.

Yepyeni manşetler, yepyeni hedefler doğrultusunda başka bombalama alanlarına yelken açacaklar, ellerinden geldiğince ABD derin devleti ve medyası kol kola girip, zulüm ve vahşetlerine devam edecekler. Aynen Vietnam’da yaptılar, sonra unutturdular. Şimdi aynı taktiği Irak’ta uyguluyorlar. 1 Milyon Ölü yerine “onbinlerce ölü” diye haber analizi yazmak, suç ortaklığı değil de, nedir? “Onbinlerce” diye diye, insanın kafasında en fazla 100.000 gibi bir rakam belirir, bu da 1 Milyon’un çok altında bir rakamdır.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Tem 21 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes