harici haber

İsrail’in Eylül Telaşı

Avrupa ekonomik kriz, Türkiye terör, ABD ise dibe vuran borsası ile meşgul olurken İsrail harıl harıl Filistin için eylüldeki Birleşmiş Milletler oylamasına karşı önlemler almak için çalışıyor.

Gayet “başarılı” ve bir o kadar da hukuksuz bir şekilde, her türlü tehdit ve şantaj metodları ile ikinci Gazze filosunu durdurmayı başardılar. Tüm dünya medyaları bunun haberini bile yapmıyor artık, başka konulara yöneldi.

Avrupa ülkelerinin destek vereceğini söylemesine rağmen, İsrail dış ilişkiler koordinasyon merkezi gibi çalışan Birleşmiş Milletlerden Filistin halkı lehine bir karar çıkacağını hiç sanmıyoruz. İsrail de muhtemelen öyle düşünüyordur ancak işi sıkı tutuyorlar. İsrail savunma bakanlığı Eylül ayında çıkabilecek sokak gösterileri için tam 22 milyon dolar harcayarak “özel ayaklanma bastırma alet ve mühimmatı satın almış”

Mahmut Abbas açık açık “Amerika Eylül’de veto verse bile Obama hükümeti ile çalışmaya devam edeceğiz” diyor.

İsrail ABD’li senatörlere gezi düzenleyip yedirip içiriyor.

Ynet’in haberine göre Filistinli yetkililer Avrupa birliği ile gizli görüşmeler halinde. Amaç, eylüldeki oylamayı kendi istekleri doğrultusunda “sulandırmak”. Yani Filistinliler bağımsızlık talebinde bulunmayacak, sadece “bir çeşit tanıma” için bastıracak.

Norveç İsrail’in malları boykot edilmeli diyen partisinin gençlik teşkilatının katledilmesine üzülüyor hala.

ABD Filistin’in eylül oylaması için “gereksiz yere kışkırtıcı” diyor.

La Times, New York Times gibi bilimum İsrail endeksli  ABD basını “Eylül protestoları dahilince binlerce Filistinli Kudüs’e girmeye kalkabilir” diye satır aralarında gazlar vermeye devam ediyor.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi İsrail yeni “ayaklanma bastırma alet ve edavatları” sipariş ediyor, milyonlarca dolarlık.

İki ay önce Suriye sınırındaki göstericilere direkt ateş açtılar hiç de öyle özel ayaklanma veya gösteri bastırma tekniği kullanmadılar.

“Riot gear” diye tabir edilen “ayaklanma ekipmanı” lafzını kullanmak bile İsrail’in vahşetine meşru bir zemin hazırlıyor, satır aralarını ve alt metinleri iyi okursak. İyi bildiğimiz bir nokta İsrail’in bariz silah alımı değil de, “riot gear” aldığı basında çıktıkça sanki İsrail’in Filistinli göstericileri özel olarak, canlarını yakmadan etkisiz hale getirmeye çalışıyormuş gibi hava çıkıyor. Böyle haberleri geçen İsrail destekçisi ABD basınının bu tarz bir söylem tutturması bilinçli bir propagandanın gizli ve örtük de olsa bir parçası.

Ne ayaklanması, ne protestosu? Ayaklanma bastırma teknikleri, facebook’tan barışçıl protesto örgütlenmeleri vs. vs, bunların hepsi beyhude kavramlar.

İsrail kafasına göre, sivil, genç çocuk demeden vahşet sergileyecek, “kışkırtıcı” olan hep Filistin tarafı olacak.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Ağu 19 2011. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “İsrail’in Eylül Telaşı”

  1. Ali Güç

    Küfür devam eder, ama zulüm devam etmez. Bu zulmün bittiğini göster Rabbim!
    Şu an kavli ve kalbi duadan başka elimde bir şey yok, fakat biliyorum ki Senin gücün herşeye yeter.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes