harici haber

Uçak Bulamayan Vapura Binsin

ABD 11 Eylül paranoyaları kapsamında kendi vatandaşlarını uçağa binmekten men etmeye devam ediyor. Amerikan sivil halklar birliği’nin yaptığı açıklamaya göre, son günlerde artan bir sayıda bazı ABD vatandaşları kendilerine başvurarak “uçma haklarının ellerinden alındığını” söylüyor. Sistem şöyle işliyor, bazı ABD vatandaşları -ki hepsi Müslüman ve çoğu Orta-Doğu kökenli- izlenme listesine alınıyor ve FBI uygun gördüğü takdirde bu vatandaşlar “no-fly list” yani uçuşa yasak listeye ekleniyorlar. Eğer isimleri bu listede geçiyorsa hava yollarının bu vatandaşlara uçak bileti satması yasak.

Msnbc’nin yayınladığı bir rapora göre 400.000 kişi FBI tarafında izleniyor. Tanımlamaya göre bu listeye dahil olmak için “terör etkinliği için yeterli bir şüphe uyandırmak gerek”. Bunların arasından 14.000’i özel bir alt listeye dahil, bu da şu anlama geliyor, bu kişiler uçağa binmeden önce ciddi bir taramadan geçirilecekler. 170’i ABD vatandaşı olan 3400 kişinin de “uçması yasak” .

En son Amr Abulrub Ürdün’den ikamet ettiği Connecticut’a geri dönmek istiyor ancak EgyptAir kendisine bilet satamayacaklarını söyleyince durum anlaşılıyor ki, Amr, “uçması yasaklı olanlardan” olmuş. Amr bu arada semtinin camisinin imamlığını yapıyor. Kendisini savunmak için Amerikan İslam İlişkileri Konseyi(CAIR) sağa sola başvuruyor ama nafile, herhangi bir sebep bile bulamıyorlar.

İddiaya göre bir yetkili “uçuşa yasaklı olmak ülkeye giriş yapamaz anlamına gelmiyor” demiş ve eklemiş “Örneğin deniz yolu ile tekrar ABD’ye giriş yapabilirler.”

Bu tarz haberler ABD basınında çıktıkça elbette halkında paranoya katsayısı artacak. Daha önceden duyurduğumuz gibi, sade Müslüman vatandaşlar yolcuların kaprisi sonucunda bindiği uçaktan bile indirilme vakaları artabilir.

http://haricihaber.com/2011/05/08/sizinle-ucmak-istemiyoruz-cunku-muslumansiniz/

Benzer şekilde de FBI Cemaatlere sızıp Müslümanları fişlemeye devam edecek, çünkü bir insanı uçuşa yasak listesine koymaları için ellerinde delilleri olmaları gerekir. Bunun en iyi yolu camilere muhbirler sokmaktır.

http://haricihaber.com/2011/02/24/fbiya-fisleme-davasi/

Bundan 10 yıl öncesine kadar bir ABD’liye yukarıda bahsedilen konuların gerçekten ülkesinde gerçekleşebileceğini söyleselerdi, bunun bir bilim-kurgu öyküsü olduğunu zannederlerdi. Oysa ABD her gün daha çok drakonian bir korku kültürüne muzdarip kalıyor, faşist bir polis devletine dönüşüyor.

Barış Tarımcıoğlu


Yazan - Ağu 22 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes