harici haber

ABD ne Afganistan’dan ne de Irak’tan çıkıyor

Oldukça net ve kesin bir başlık oldu ama ABD savunma bakanı Panetta’nın son açıklamaları bu yönde. Ne zaman Obama Afganistan’dan çekilmekten bahsetse ya bir pusu ya da saldırı sonucu ABD askerleri öldürülür ya da Afgan yöneticilerden birine suikast yapılır. Son bir kaç ay da ikisinden de oldu ve Obama’nın ABD halkına vermiş olduğu sözler havada kaldı, yine.

En son ki düşürülen Amerikan helikopteri olayı Afganistan ile ilgili haberlerde gündemi meşgul etmeden önce geçerli olan antlaşma 2014 yılında ABD’nin Afganistan’ın güvenliğinin tamamını Afgan güçlerine teslim edeceği yönünde idi. Ancak burada bir detay var, bu yine de ABD ordusunun “eğitici” sıfatıyla Afganistan’da kalmaya devam edebileceği anlamına geliyor. Karzai’nin güvenlik danışmanı Rangin Dadfar Spanta,  Daily Telegraph’a verdiği demeçte “2014 yılında birdenbire teröristler ülkemizden gitmeyecek, ayrıca her daim zaten hava desteğine ihtiyaç olacak” diyor. Ne kadar “kullanışlı” sözler, tam da Panetta’nın Pentagon bütçesinin azaltılmaması zira terör tehditinin halen geçerli olduğunu söylediği zamanlara denk gelmesi. Denklem basit, ne zaman birileri ABD’nin dış politikasını eleştirse mutlaka bir yerlerde başka birileri terör tehditinden bahsediyor veya zaten uygun bir şekilde böyle bir olay meydana geliyor.

Spanta’ya göre ABD’ye Afganistan’da üs verileceğine, üslerde “misafir” sıfatıyla kalabilirlermiş. “Halen tartışmalar sürse de nereden baksanız 10 yılı var bu işin” diyor Spanta.

Eh, ABD askerleri Afganistan’daki üslerde misafircilik oynarlar artık.

Pakistan ve İran’ın şiddetle karşı çıktığı bu antlaşmayı Amerikalı bağımsız gazeteci ve siyasi analizci Madison Ruppert enteresan bir tabir ile nitelendirmiş ve eleştiririyor: “semantic refurbishing” diyor yani “anlambilimsel cilalama” demek istemiş.

Bizim de sıkça bu satırlarda dile getirdiğimiz dil cambazlığı fikrinin başka bir şekilde nitelendirilmesi.

İşin kötüsü milyonlarca Amerikalı gerçekten kendi ordusunun daha 10 yıl Afganistan’da kalmasının “eğitici-misafir” olması gibi bir tabirle açıklanmasına inanacaktır, zira ABD’nin kartel medyası aynen böyle bahsediyor bu meseleden.

Zira hiç bir zaman “işgal” sözcüğünü kullanmamak konusunda dikkatliler. Başka bir zaman neden ABD basınının invasion sözcüğü yerine occupation sözcüğünü kullandığını uzun uzun yazarız. İşin özü, biz Türkçe’ye “occupation” sözüğünü de söz konusu olan “Iraq occupation” olunca işgal diye çeviriyoruz ancak onlar yapmış olduğu işgali, böylesi bir basın dili taklası atarak insanların bilinçaltına masum ve akla yatkın bir eylemmiş gibi yerleştiriyorlar.

İngilizcenin derinliklerini yeni yeni öğrenen Amerikalı bir orta okul talebesi için böylesi bir fark önemlidir. Televizyondan sürekli Irak olayları için “invasion” yerine “occupation” tabirini duyarsa, ki öyle oluyor, bir süre sonra bu işgalin haklı sebeplerle yapıldığını düşünmeye başlar.  Zira occupation’ın tam anlamı “geçici bir süre için bir yeri değerlendirmek ve kullanmak” anlamına da gelir, yani işgal tabirine kıyasla oldukça masumdur.

Bal gibi ABD Afganistan’ı işgal etmeye devam edecek işte, kendi çıkarları doğrultusunda.

Durum Irak açısında da pek iç açıcı değil. Irak hükümeti görüşmelerin daha sürdüğünü duyursa da ABD savunma bakanı Leon Panetta “Irak hükümeti bu konuda kararını verdi, askerlerimizin Irak’ta kalma sürelerini uzatacaklar, onların talebi bu yönde” diye demeç veriyor ABD basınına. Sanki “Siz onların ne dediğine bakmayın, biliriz bizim çocuklar sözümüzden çıkmaz” dercesine.

Şu eğitici-misafir terimi kulağa gelenden çok daha tehlikeli aslında çünkü bu normal ordu birlikleri değil, özel kuvvetler demek, yani Blackwater gibi Amerikan ordusundan milyonlarca dolar ihale alan ve her türlü şaibeye rağmen vız gelir tırıs gider operasyonlarına Irak’ın her yerinde devam eden şirketler demek.

Orta doğu ve İslam coğrafyası, şu Batıdan gelen”eğitici-misafirlerden” o kadar çok çekti ki, hangi biri yazılsın.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Ağu 24 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes