harici haber

Oregon Eyaletinden Hristiyan Cihadına Destek

Hristiyan Cihadı tabirini biz uydurmadık. Daha da belirgin olanı, demokratlığı ile bilene gelen ancak son zamanlarda cumhuriyetçilere verdiği destek ile öne çıkan Oregon eyaletinde Corvallis camisini kundaklamak isteğiyle 24 yaşındaki Seth Crawford’un geçen hafta yakalanmış olması. Tüm camiyi yakamamış ama ofis olarak kullanılan bir oda kullanılamaz hale gelmiş.

Bu basit gibi gözüken kundaklama olayının arkası var. Zira aynı eyalette 8 ay önce aynı camiye bir yangın bombası atılmış ve Cody Crawford isimli genç tutuklanmıştı.

Şimdi o 8 ay önceki olayla ilgili mahkeme tutanakları yayınlandı. İlginç bir profili var kundakçının. Sadece bu yeni kundaklama vakasına ilham vermekle kalmamış, medyanın da ilgisini çekecek enteresan laflar etmiş. Ancak iş kendi “teröristlerinden” bahsetmeye gelince sus pus olan ABD medyasının bu konunun üzerine gideceğini hiç sanmıyoruz. Biz bu haberi Associated Press üzerinden Forbes dergisinde okuduk, asıl merakımız 11 Eylülden beri “war on terror” diye herkesin kafasını ütüleyen ABD kartel medyasının bu haberi nasıl vereceği, ya da verip vermeyeceği.

Evet, Oregon’lu genç, mahkeme tutanaklarına göre kendini “Hristiyan Savaşçısı” olarak tanımlıyor. “Sadece Müslümanların değil, Hristiyanların da cihad konusunda başarılı olabileceğini göstermek istedim” diyor. Mahkemede hazır bulunan zenci bir polise de “Sen de aynı Obama gibisin, yoksa Müslüman mısın?” diye hakaret etmiş.

Bu payro-maniak terörist özentisi genç, yapmış olduğu mahkeme savunmasında sözlerine yeminli ifadesinde şöyle devam etmiş:

“Cihad sadece Müslümanların tekelinde değil, çift yönlündür, bu işi Hristiyanlar da başarabilir.  Beni sadece gerçek Hristiyanlar anlayabilir”.

Burada bizce üzerinde durulması gereken sıradan bir üşütük genç vakası olmaması bütün bunların. Daha bir kaç yıl öncesine kadar “cihad” sözcüğünün c’sinden bile haberdar olmayan bir gençliğin, bu örnekte olduğu gibi medyanın uydurmuş söylemler üzerinde konu hakkında bilgi sahibi olduklarını zannedip, ahkam kesmeleri, ahkam kesme işini ise şiddete kadar uzandırmaları.

Demek, bu gencin takip ettiği medyalar onun kafasına nasıl bir cihad fikri çakmışsa, ifadesinin satır aralarını dikkatlice analiz edince onun aslında bu fikri sevdiğini, gıpta ile baktığını görüyoruz. Genç resmen bozulmuş, “kutsal savaş” fikrine kaptırmış kendini, bu iş sadece Müslümanların tekelinde olamaz demiş ve kendisini bir “Hristiyan Cihad Savaşcısı” olarak tanımlamış.

Bu fikirlerini milyonlarca Amerikalı akranı gibi bir video oyununa aktarmak istese neyse. Ancak kalkıp cami bombalamaya kalkışıyor.

Bu basit gibi gözüken kriminal vaka bize ülkemiz yakın geçmişini ve maruz kaldığımız terör olaylarının iç yüzünü iyi bilen uzmanlarımızın bizim medyamıza yaptığı uyarıları hatırlattı. Bir uzmanımız ısrarla “sürekli dağda gezip tozan, havaya ateş eden terörist görüntüleri döndürüp durmasın televizyonlar” diyor.

Belli ki, aynı şekilde bu dünyanın öbür ucundaki Oregonlu genç ABD televizyonlarında sürekli dönen “war on terror”, “holy jihad” “islamic warrior” gibi alt yazıların sinematografik görüntüler eşliğinde verilmesinde etkilenip, “onlar yapar da ben yapamaz mıyım” diye kalkıp “Hristiyan Cihadı” diye bir kavram oluşturuyor kafasında.

Ne de olsa standart bir Amerikalı gibi günün 3-4 saatini tv başında geçiriyor, Hristiyanların da tarihte haçlı seferlerinde olduğu gibi “kutsal savaş” ilan ettiği belki de hiç okumamış. Bu yüzden kafasındaki “kutsal savaş” fikrini ABD medyasından almış.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Ağu 28 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes