harici haber

Avrupa Ders Kitaplarındaki Çarpıtılmış İslam

Fransa’daki Müslüman kardeşlerimizi “kamusal alanda” Zikr-i Hafi yapmaya davet etsek?

Agence France-Presse(AFP)’nin geçtiği bir habere göre Almanya’daki Georg Eckert Enstitüsü, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya ve İspanya’dan toplam 27 farklı ders kitabını inceledikten sonra bu kitaplarında “kültürel ırkçılık” mevzusuna teşvik edici içeriğe sahip olduğunu ve İslam hakkında yanlış ve çarpıtılmış bilgiler verdiğini duyurmuş.

Enstitünün bu projenin sorumlu müdürü Susan Krohnert-Othman şöyle diyor: “Bu ders kitaplarında İslam sürekli tek büyük bir monolitik blokmuş ve içinde hiç farklı kültürler barındırmıyormuş gibi anlatılıyor. Ayrıca sürekli İslam ile geri kalmışlık arasında vurgu yapılıyor.”

Özellikle orta okul seviyesinde okutulan kitaplarda sürekli “geri kalmış İslam ülkelerinin” karşısına “modern Avrupa” fikri yerleştiriliyormuş. Almanya’nın Avrupa Dış İşlerinden sorunlu bakanı Cornelia Pieper, bu rapor üzerine, “Böyle ders kitapları var olduğu sürece sağlıklı bir şekilde kültürler arası iletişimden bahsetmek zor” demiş.

Avrupa kategorisinde bu haftaya dair geçebileceğimiz bir başka ilginç haber de, bir çalışanın ricası üzerine helal et yemeği pişirdiği üzerine işinden kovulan Fransız şef ile ilgili. Şef Guillaume Chigot, Hewlett-Packard’ın Ulis’teki kafesinde çalışıyor, bir çalışan kendisinden helal et pişirmesini rica ediyor, o da “Biliyorsun dostum bu yasak, ama aramızda kalacaksa, kimseye söylemeyeceksen yapabilirim” diyor sonra “olay” duyuluyor, şef de kovuluyor. Haberi 7sur7 kanalı geçiyor.

Bir başka habere göre artık Fransa’da sokakta namaz kılmak yasak. Bizde ajansların “Fransa mescid yapımına izin verdi” diye geçtiği haberinin devamında, aslı astarında bu varmış. Bu cumadan itibaren yürürlüğe giren yeni yasaya göre artık mescid dışına cemaati taşırmak Fransa kanunlarına göre yasak.

Fransız iç işleri bakanı Claude Guéant, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada “Fransız sokaklarınındaki kamusal alanının laik kalması için bu kararı almak zorunda kaldık” diyor.

Fransa’daki Müslüman kardeşlerimizi “kamusal alanda” Zikr-i Hafi yapmaya davet etsek? Mesela 1000 kadar Müslüman sokakta öylece dikilse ve “gizli zikir” yapsa hiç dudak bile kıpırdatmadan, şu medeni olduğu iddia edilen Fransız düşüncesine göre laikliğe aykırı bir eylemde bulunurlar mı? Adı üstünde gizli zikir, eylem kategorisine nasıl sokacaklar bilinmez? Sadece sokakta dikilen insanları görünce Fransız polisi bunu laikliğe aykırı bir eylem olup olmadığını nasıl tespit eder ki hem?

“Laikliğe aykırı görüntü”…

İşte ulusunu sevdiğini iddia eden kesimler okusun, anlasın diye bir kez vurgulayalım, bayıla bayıla ithal ettikleri “Fransız tipi aydınlanma” aslında bu kadar komiklik derecesinde yobazdır.

Bu zihniyet ders kitaplarını ele geçirir, yetmez, bir yemek şefi ile müşterisinin arasına girer, “helal yemek pişirmek kastıyla laikliğe aykırı hareket tespit edilmiştir komutanım!” diye tekmil verir, koskaca Hewlett-Packard’ın insan kaynakları departmanı, kendi elemanlarını işten kovar.

Bütün bunlar yetmez iç işleri bakanı çıkar, “sokakların laik kalması” fikrinden bahseder.

Biz de yakında yavaştan yavaştan “gerçekte mutsuzluktan gebermekte olan Avrupa insanının hüsranının tarihsel ve sosyolojik kökenleri üzerine” yazmaya başlayacağız.

Şu an için hafiften bir çıtlatma yapalım: Fransızlar namaz kılan insan görüntüsünden öyle laik, medeni filan oldukları için rahatsız olmuyorlar, söyleyelim de şaşırın:

Deli gibi kıskanıyorlar, doğulu insanın uhrevi teslimiyetini, asıl mesele bu.

Elbette farkında olsalar bile bunu itiraf etmezler. Daha sonra bu konuları kurcalarız, sosyolojideki kirli katmanlar deşifre olmadan, psikolojiye inemeyiz.

Avrupa’daki bu bağnazlık derecesinde yabancı düşmanlığı sadece son 10 yılda, 11 Eylülün etkisi ile İslamofobi frekansından yayın yapıyor. Oysa işin özü kendisinden olmayanı hep aşağılamak üzerine kurulu, yani ötekileştirme sendromu.

Ve maalesef bu mesele insanlık tarihi kadar köklü ve eski.

Şimdilik yapılması gereken “Avrupa” ve “medeniyet” sözcüklerinin bizim kollektif bilinçaltımızda beraber kodlanmış duruyor hala, bunu söküp atmak.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eyl 16 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes