harici haber

Arap Baharı Amerika’ya Sıçrar mı?

Bundan altı ay önce böyle bir başlık deli saçması gibi gelebilirdi ama artık gelmiyor. New York Times’ın haberine göre, gelir dağılımındaki uçurumun anormal boyutlara ulaştığı New York kentinde her 5 kişiden 1’i fakirlik sınırında yaşıyor.

Devasa şirketler daha daha devasa olup süper-turbo-megasonic gibi abuk sabuk etiketleri hak ettikçe, ABD halkı daha daha derinlere, borç bataklarına gömülüp, kredi kartı faiz cinleri tarafından çarpılmaya devam ediyor.  Bir analiz, ABD’deki internet hızının Romanya’nın bile gerisinde olduğunu , bunun sebebinin alt yapı değil,  tüm ülke genelinde AT&T firmasının internet konusunda tek hegemonya olma yolunda ilerlemesine bağlıyor. Rekabet olmayınca alt yapı hizmetleri aksar tabi, normaldir.

Gençler internetten örgütlenip, finans merkezi Wall Street’te protesto düzenlemek istiyor, kulağımızla duyduğumuz için tekrar tekrar vurgulamamız gerekiyor, bazı monşerlerimiz tvlerimizde Amerika için hala “dünyanın en gelişmiş demokrasisi” dediğinden, ABD polisi tekme tokat göstericileri göz altına alıyor, biber gazı sıkıyor, yüzü kanlı genç kızlar coplanıyor…

İşin komiği bu haberler kartel medyalarda bile 3-5 saniye veriliyor, “aman işte gençler kudurmuş” diye yorumlar yapılıyor. Genel olarak vardıkları ortak kanı, bütün bu gösterilerin “beyhude” olduğu.

Çok yakında Amerikan sokaklarda bu tarz gösteriler artacak. Ancak 80 değil 800 kişi de tutuklansa, bütün bu gösterilerin gerçek anlamda halk hareketlerine dönmesi çok ama çok zor. Çünkü milyonlarca Amerikalı alış-veriş çılgınlığı ile ilgili haberleri izlemeye devam edecek. Bu gösterilerin devasa kitle hareketlerine dönüşmesi için daha çok yer alması gerekiyor, ana medya kanallarında.

Mısır devrimi ile ilk fotoğraflar internette dolanmaya başladığında ABD gençlerinin bu fotoğraflara aşırı ilgi göstermesini demek ki doğru okuyamamışız. Egzotik fotoğraf biriktirme derdi gibi yanlış değerlendirme yapmışız. Oysa bal gibi Amerikan gençleri Mısır’da Tahrir meydanındaki başkaldıran gençlik fotoğraflarına özeniyormuş.

Amerikan halkı da öfkeli, para imparatorluğunun lağım kokuları onların da midesini bulandırıyor, alternatif medyalara yönelmeye çalışıyorlar çünkü 2008 krizi konusunda kendilerine %100 yalan söylendiğini yavaş yavaş fark ediyorlar. Evet, dert mortgage krizi filan değildi, bizim yakından bildiğimiz banka hortumlama operasyonlarının daha kompleks hali idi. Eh, ne de olsa merkez bankası ve kendine ait para birimi olmayan bir ülkenin karmaşık ekonomik yapısından bahsediyoruz, öyle çuvala para doldurmakla olmuyor.

Banka hortumlamak ABD’de daha sofistike bir serüven gerektiriyor.

Her ne ise insanlar yavaş yavaş bunun farkına varıyor.

Protestocu gençler OccupyWallStreet.org üzerinden haberleşiyorlar, biri ABD’nin finans merkezi Wall Street için “Gomorrah” benzetmesi yapmış. Güzel demiş de genç, 8 silindirli araba için taklalar atan, her türlü zırva Hollywood filmine bir kova mısır eşliğinde avuç dolusu paralar saçan, yeni iphone çıkacak diye kuyruklarda sabahlayan Amerikan gençliğinin suçu yok mu? Sodom ve Gomorrah’ı öyle günahlara boğan sadece faizci büyücüler değildi herhalde.

Sefahat düzenine dur demeden, bütün bu protestolar nereye kadar gider bilemeyiz.

Gerçek şu ki, globalleşen ve dolayısıyla daha çok özgürleşmesi gereken bir dünya tam tersi daha da totaliter olma yolunda tam gaz ilerliyor.

Arap gençliğinin Amerikan gençliğine “devrim” konusunda ilham vermesini doğru okumak gerek. Çünkü bütün bunlar canı sıkılmış üç beş genç değil. Bir protestocu “Annem babam okumam için 100.000 dolar kredi aldı şimdi geri ödeyemiyorlar, çünkü babam işten atıldı, benim de iş bulma ihtimalim gün geçtikçe düşüyor” demiş. Esrar çekip savaşma seviş sloganları atan 68 kuşağının ideolojik takıntıları vardı belki ama karınları toktu. Ve hippilere özgü iyimserlikleri vardı.

Bu gençler karamsar ve ceplerindeki para gün geçtikçe eriyor.

Bir de Arap gençleri gibi “içten ve uhrevi” şekilde bağırabilseler protesto eyleminde bulunurken, belki Amerikan medyası daha çok ciddiye alır onları. Gitar çalıp pankart sallayınca pek olmuyor.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eyl 26 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes