harici haber

Işık hızı limiti çöpe mi gidiyor?

İsviçre’nin Cern laboratuvarlarında yapılan yeni bir deneye göre Işık hızının saniyede 300.000 km olan limiti doğru olmayabilirmiş. Yani evrende ışıktan hızlı hareket eden bir “nesne” olabilirmiş.

Bazı atom-altı parçacıkları bu hızdan daha yüksek bir hızda hareket etmişler

“Einstein tarafından “Işık hızının ötesine geçilemez” tezinin çökmesi anlamına gelen bu keşfin, fizik bilimi dünyasını değiştirmesi bekleniyor. Einstein görecelik kuramında, saniyede 299 bin 792 kilometre hızla giden ışığın hızını hiçbir nesnenin geçemeyeceğini belirtmiş ve bunu kozmik hız sınırı olarak belirlemişti.” diye geçiyor haberler ama kanaatimizce aşırı derecede bağnaz olan “bilim mafyası” bakalım bu magaziner gibi gözüken haberi nasıl kullanacak.

Zira geçtiğimiz yıllarda “göbekli tepe” bölgesinde keşfedilen kalıntılardan sonra “bilim dünyası” sarsılacak denmişti, oysa hala bütün dünya halklarına sorun, dünyanın en eski medeniyeti diye size Mısır’ı, Sümer’i gösterir.

Benzer şekilde de, böyle atom-altı haberlerine rağmen, en hızlı şeyin ışık olduğu bilgisi kolay kolay değişmez kafalardan.


Yazan - Eyl 26 2011. Kategori Bilim-Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes