harici haber

ABD-Pakistan:Savaşa Doğru Adım Adım

El Kaide’nin yerine uydurulan yeni örgüt “Haqqani Network”…

Doğal olarak bu aralar dış siyaset ile ilgili haberlerde yüzümüzü Pakistan’dan uzaklara çevirmişiz. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir durum var, o da Amerika ile Pakistan’ın ilişkilerinin her geçen gün kötüye gitmesi. ABD sanki bir karar almış ve Pakistan’ın üzeri çizilmiş.

Son 1 haftada olan bitenlere şöyle bir göz atalım:

Çin başbakan yardımcısı Meng Jianzhu İslamabad’a geçen hafta bir ziyaret yaptı.  İki ülke 2011 yılını Pak-China dostluk yılı olarak “kutlayacaklarmış”. Bilinen gerçek Pakistan’ın üzerindeki ABD baskısı onları bu ittifaka sevk ediyor. Görebildiğimiz kadarı ile Pakistan basınında “ay aman imdat eksenimiz kaydı” diye velvele yapan yok.

Pakistan Genel Kurmay başkanı Ashfaq Kayani İngiltere’ye yapacağı ziyareti iptal etti.

İç işleri bakanı Rehman Malik “Haqqani” örgütünü kendilerinin değil CIA’nın kurduğunu açık açık söylüyor.

Amerikalı sosyolog ve uluslararası ilişkiler uzmanı Paul Craig Roberts çok güzel özetlemiş durumu: “Hiç Haqqani diye bir örgüt duydunuz mu? Ben duymadım. Tıpkı 11 Eylülden önce El Kaide’yi kimse duymamıştı, harika bir zamanlama ile Amerika’nın Pakistan’ı işgal etme isteğine çanak tutarcasına birden bire ortaya çıktı bu Haqqani denilen örgüt.”

İşin kötüsü ABD’li üst düzey bir general olan Mike Mullen Haqqani denilen örgütün Pakistan gizli servisinin bir uzantısı olduğunu söylüyor açık açık.

Bu arada hemen belirtelim, dış basında “Haqqani” diye geçiyor, herhalde Türkçe’de “Hakkani” demek daha doğru olacak ama dilimiz varmıyor, çünkü bu örgütü uyduranların bu kelimenin acaba Osmanlı Nakşibendileri ile bağlantılı bir kelime olduğunu biliyor muydu?

Neyse;

Pakistan başbakanı Yusuf Rıza Gilani Amerika’yı “Olumsuz mesajlar yayıp Pakistan halkını kışkırtmakla” suçluyor.

Eski ISI başkanı Hamid Gül duruma şöyle bir yorum getiriyor: “Obama kendi ordusuna “Ekim’e kadar Afganistan’da somut bir ilerleme kaydedin” diye talimat verdi ancak ABD Afganistan’daki kendi başarısızlığını bizim üzerimize atmaya çalışıyor.”

Hamid Gül’ün bu sözlerini nereye dayandırdığını pekala sezinleyebiliyoruz. Obama masaya yumruğunu vurmuştur, kendisini dünyanın süper gücünün başındaki tek adam zanneder, öyle ya, halk oyları ile seçilmiştir. Hemen derin devlet devreye girer “Haqqani tehditi” diye tonlarca rapora boğarlar Obama’yı ve bu durumda üzerinde muazzam bir baskı oluşur, yine de savaşa girme riskini göze alamaz.

Bu sefer bir yerlerde bombalar filan patlar, her ne hikmetse “El Cezire” kanalına birileri “Haqqani” örgütünün tehdit dolu kasetlerini ulaştırır, bir kaç saat içinde tüm ABD kartel medyası “emredersiniz komutanım!” edası ile Haqqani”lerinin nasıl acımasız olduğundan, Pakistan’ın onları desteklediğinden filan bahseder.

Ne sıkıcı bir film, biz bunu görmüştük.

Pakistan Ekonomi Gözlem kurumunun başkanı Doktor Murtaza Mugal da ABD tarihinden bir örnek vermiş. “Amerika Vietnam’da batağa saplanınca suçu Kamboçya’ya atıp oraya da saldırmaya çalışmıştı.”

ABD Pakistan’a girerse bir sonraki adım zaten belli olacak, Çin.

3.Dünya savaşından rahatlıkla bahsedilir o zaman.

Savaş baronlarının püfledikleri puroları alıp…çöpe atmanın zamanı geldi artık!

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eyl 28 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes