harici haber

Libya:20.000 füze kaybolmuş

Şaka gibi bir haber, biz de “muş” diye bildiriyoruz. ABC’nin haberine göre Libya’da “çeşitli depolardan” 20.000 adet, karadan havaya atılan füzeler çalınmış. “20.000 tanesi ne zaman hangi depoya kondu, yüzlerce kamyon gerekir bu eylem için kim neye ne zaman çaldı, yahu bi dakka” demeden ABC yorumcusu patlatıyor ağzındaki baklayı:

“Bu füzeler Libya’daki teröristlerin eline geçerse, Amerikan yolcu uçaklarını vurmak için kullanırlar.”

“Hah, tamam anlaşıldı derdiniz” diyoruz hemen. Zaten ajanslar çoktan geçmiş bile, kimse rakamın “imkansızlığından” bahsetmiyor, ABD’li çoğu basın kuruluşu “El Kaide’nin oldukça aktif olduğu bir bölgede, 20.000 füze çalındı” diye geçiyor haberi.

Sonrasında ABC bir düzeltme yapıyor, 20.000 değil, bir kaç bin, diye ama fark etmez. Haber geçti bir kere milyonlarca ABD’li “Libya’dan bir tehdit gelebileceğine” dair “şartlandı aynı Pavlov’un köpekleri gibi.

Irak işgalinde “kayıp nükleer silahlar” üzerinden iyi masal okunmuştu belki sonradan olası bir Libya işgaline dair “Zaten füzelerimizi çalmışlardı yaramaz teröristler” masalının alt zeminini hazırlıyor olabilirler.

ABD’li pek çok medya kuruluşu, Bush dönemi savaş suçlarından sorumlu olduğu gibi, hala savaş borazanlığı yapma konusunda siyasiler kadar suçlu.

Bu haberin kaynağı veya toz olan füzelerin sayısı değil mesele. ABC’nin ana haber bültenlerinde milyonlarca ABD’li vatandaş “Libya’nın ne kadar “problemli” bir bölge olduğuna dair şartlandırıldı.

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Eyl 28 2011. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes