harici haber

Amerika Afganistan’dan niye çıkmaz?

İki gün sonra Amerika Afganistan’ı 10 yıldır işgal etmiş olacak. Binlerce, kadın çocuk ve sivilin hayatına mal olan bu işgalin bitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Wall street’i protesto eden ABD’li gençler Afganistan işgalinin bir türlü bitmemesini Washington’da protesto etmeye hazırlanıyorlarmış. Etsinler etsinler de, ABD Çin ve Rusya ile savaşmadan bu tarih sahnesinden çekilmeyecek, ülkeyi kurarken genetik şifrelerini bozup dış siyaset strateji tohumlarını modifiye edenler öyle istemiş. Bu durumda yakın gelecekte pek mantıklı gözüken bir ABD-Çin savaşı için Afganistan’ın daimi üs olarak kullanılması elbette Amerika’nın işine gelecek.

Leon Panetta savunma bakanı olmadan önce gazeteciler her fırsatta eski savunma bakanı Robert Gates’e sürekli sorardı, o da açık açık “Afganistan’dan çıkmanın ulusal güvenlik çıkarlarına henüz uygun olmadığını” söylerdi hep pişkin pişkin kameraların karşısında. Obama bazen halka umut dağıtırcasına Afganistan’dan kademeli çekilme planlarından bahsederdi, savunma bakanı hep farklı bir telden çalardı. Sonra yerine Panetta getirildi, o da aynı tavırda. Yüzlerce köşe yazarının seslenişine, milyonlarca ABD’li vatandaşın protestosuna rağmen Afganistan’dan çıkmayacak ABD.

Çünkü artık İslami terör, Taliban tehditi gibi durumların ötesinde masallara ihtiyaçları var. Şimdilerde okunan gazel, Pakistan-Afganistan problemi. Bu, beyaz adam bölgeye 200 sene önce çöreklenmeyi kafasına koyduğundan beri planlanan, temcitlenen bir mesele ama daha dün Karzai BBC’ye Pakistan’ı teröre destek vermekle suçlayan bir demeç verdi. Yani ABD her an, kaşla göz arasında, Afganistan’ı Pakistan tehdidine karşın korumak için orada kalmaya devam edebilir, veya Pakistan’a saldırıyormuş gibi yapar, Afganistan’ı korkutmak için.

Afganistan’da çöreklenmiş kuvvetlerin komutanı Patreus’un yerine teşrif buyuran John Allen’da “Nato’nun Lizbon konferansı sonucunda alınmış bir karar milleti heyecanlandırıyor, Afganistan’dan 2014’te tamamen çıkacağımız söyleniyor ama işler o kadar kolay değildir hiç bir zaman” demiş CBS’e verdiği bir mülakatta. Konuyla ilgili biraz araştırdık, hemen bir kaç kukla köşe yazarı, ABD Afganistan’dan çıkarsa, Afganistan Pakistan’ın uydu ülkesi olurmuş diye başlıklar atmış, “bölgeyi yakından tanıyan terör uzmanların değerli görüşlerine” yer vermiş Amerikan medyası sizin anlayacağınız.

Bir de kartel medya tv haberlerinde eskiden bu kadar “waziristan” demezdi, bu aralar inatla bölge haritası ekrana getirildiğinde veziristan’dan bahsedilip vurgu yapılıyor, neden acep?

Yaklaşık bir ay önce;

En son ki düşürülen Amerikan helikopteri olayı Afganistan ile ilgili haberlerde gündemi meşgul etmeden önce geçerli olan antlaşma 2014 yılında ABD’nin Afganistan’ın güvenliğinin tamamını Afgan güçlerine teslim edeceği yönünde idi. Ancak burada bir detay var, bu yine de ABD ordusunun “eğitici” sıfatıyla Afganistan’da kalmaya devam edebileceği anlamına geliyor. Karzai’nin güvenlik danışmanı Rangin Dadfar Spanta,  Daily Telegraph’a verdiği demeçte “2014 yılında birdenbire teröristler ülkemizden gitmeyecek, ayrıca her daim zaten hava desteğine ihtiyaç olacak” diyor. Ne kadar “kullanışlı” sözler, tam da Panetta’nın Pentagon bütçesinin azaltılmaması zira terör tehditinin halen geçerli olduğunu söylediği zamanlara denk gelmesi. Denklem basit, ne zaman birileri ABD’nin dış politikasını eleştirse mutlaka bir yerlerde başka birileri terör tehditinden bahsediyor veya zaten uygun bir şekilde böyle bir olay meydana geliyor.

Spanta’ya göre ABD’ye Afganistan’da üs verileceğine, üslerde “misafir” sıfatıyla kalabilirlermiş. “Halen tartışmalar sürse de nereden baksanız 10 yılı var bu işin” diyor Spanta.

Eh, ABD askerleri Afganistan’daki üslerde misafircilik oynarlar artık.”

Diye bir haber yayınlamışız. Aradan geçen zamanda demek aylık olarak aynı demeçler nato yetkilileri tarafından tekrar tekrar veriliyor, kamuoyu alıştırılıyor.

Irak’tan çok Afganistan’a önem veren bir ABD’nin tek derdi olabilir, Vietnam’dan çekilme konusunda bile bu kadar inatçı değillerdi.

Üçüncü dünya savaşı için en kilit bölge orası da ondan.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 5 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes