harici haber

Amerika’daki Wall Street Gösterileri ile Müslüman Kardeşler Bağlantısı.

Başlıktaki iddia elbette bizim bir argümanımız değil. Böyle bir bağlantı olabilir mi? Elbette gülüp geçeriz ne alaka deriz Amerikan medyasının bazı kesimlerindeki paranoya soslu şizofren tavırlar bunu bile söyletmiş.  Zaten artık kartel medyanın dışında sosyal medyalarda dönüp dolaşan her habere inanan azımsanmayacak bir kitle var ABD’de.

Ne de olsa, Amerikan kamuoyu tüm ülke geneline-hatta oradan dünyaya-yayılan “occupy” hareketi ile meşgul. Bazı Amerikalılar bu harekete tam destek verirken, bazıları da “devlete isyan mı olur, pis komünistler, defolun diyor”. Biz kendi gözümüzle, Teksaslıların jiplerinin arkasında “leave it or love it” diye ABD bayraklı çıkartma gördüğümüz için bunu anlayabiliyoruz. Burada “leave ir or love it”ten kastettikleri ülkeleri. ABD’nin milliyetçisi, evet aynen, “ya sev ya terket ” diye slogan atabiliyor. Yani milliyetçi olan ABD’li bu konuda Avrupalıdan çok daha ileridir.

Ancak anlayamadığımız, bazı ABD’lilerin bu wall street ayaklanmalarının ilhamının Arap baharından alınmasının ötesinde Müslüman kardeşler örgütü tarafından, Amerikan yönetimini şeriat temelli bir devlet kurmak için düzenlendiğini iddia ediyor.

Şu şeriat paranoyası nelere kadir?

Bu iddianın sahipleri kendilerini anti-şeriatçı olarak tanımlayan the united west’in. Bu yeni kurulmuş, “demokratik hareket” finansı, medya ayakları neredendir, artık merak edip aramıyoruz bile, asıl problem ABD medyasında böyle başlıkların bile yayınlanmış olmasının absürdlüğü.

Üç beş deli bile buna inansa, kafalarında müslümanlar gelip ülkemiz işgal edecek diye, kendi civarlarındaki Müslüman göçmenlere karşı saldırganlaşıyorlar, asıl mesele bu.

Kendilerini uzaylıların kaçırdığına inanan milyonlarca ABD’li hadi can sıkıntısından, star trek izlemekten filan bunları uyduruyor diyelim.

Wall Street ayaklanmalarını Mısırlı Müslüman Kardeşlerin organize ettiğini söylemek nasıl bir paranoya derecelendirmesine tabi olabilir psikiyatri biliminde, onu anlamıyoruz.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 20 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes