harici haber

Türk nefretinin gelmiş olduğu son nokta

..Söz konusu deprem haberleri ve farklı yayın organlarında haber altına yazılan yüzlerce çirkin, sapık, Türkiye aleyhinde yazılan yorumlar…

Van’da dün meydana gelen depremden dolayı hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Bu deprem vakasına dış basınında da genişçe yer veriliyor, İsrail, Yunanistan ve İran’ın yardım teklifinde bulunmasından bahsediliyor, bunların hepsi insanca, takdir edilecek vaziyetler.

Ancak, gerek Avrupa ve ABD’nin meşhur gazetelerini gerekse televizyonlarını ve internet haber portallarını nasıl “yaratıklar” takip ediyor, gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. Evet, yaratık dedik çünkü “Türkiye’nin doğusunda 7.2 şiddetindeki deprem” başlıklı bir haberin altına yazılan yüzlerce yorumların büyük bir bölümü kanımızı donduruyor.

Bir-iki baş sağlığı dileği dışında, kime, neye göre dayandırılan bir dezenformasyondur bilinmez, hemen Türkiye aleyhinde bir ton küstah, hakaret dolu saçma sapan ırkçı mesajlar. Sanki bir yerlerde yapay-zeka sanal robotları var, “Türk” diye bir anahtar sözcük geçince hemen internet sunucularının, web sayfalarının içine sızıyorlar, Türkiye hakkında hakaretlerine, yanlış bilgilendirmelerine başlıyorlar.

Örneğin, CNN ve HuffingtonPost okuyanlarının büyük bir bölümü, İsrail’in teklif ettiği yardıma odaklanmış, bu konuda asla ve kat’a kesin bir bilgi olmadığı halde onlara göre Türkiye bu yardımı hemen red etmiş. “Bakın, İsrail ne kadar soylu bir davranış sergiledi ama İslamcı Türk hükümetinin Yahudi nefreti onların gözlerini köreltmiş” diye oldukça fazla sayıda mesaj var. Konuyu hemen bir “İslam” meselesine oradan da “anti-semitizime” bağlıyorlar.  Gerçekten bu tartışma üzerinden yüzlerce mesaj geçmiş birileri.

Yazı üsluplarından belli bir kaç genç değil, hepsi de, yüzeysel de olsa Türk tarihini çarpık ta olsa bilen, özellikle iç-siyaset gündemimiz takip edenler, normal vatandaş kıvamında yazan tipler. Yorum yazanlar arasında yaşlı insanlarda var, bir lokma iki dirhem metin analizi biliriz, kolayca anlaşılıyor. Yani özetle, halktan tipler bunlar. Ya da öyle gösterilmesi başarılmış.

Ayrıca yüksek miktarda okuyucu, gazete haberlerinin altlarına “Deprem Kürt bölgesinde olduğu için Türkler yavaştan alıyor işi” diye mesaj geçmiş, hızını alamayıp “Ermen soykırımını kabul etmedikleri için oh olsun onlara” diyen var, sonra tartışmayı iyice sulandırıp, mevcut hükümete, İsrail’le olan ilişkileri tartışmaya getiren de var. Özetle söz konusu deprem bile olsa, Türkiye’ye insanca geçmiş olsun diyen o kadar az ki.

“İnternet ortamı bu, herkes konuşur” demeyin. Söz konusu deprem haberleri ve farklı yayın organlarında haber altına yazılan yüzlerce çirkin, sapık, Türkiye aleyhinde yazılan yorumlar.

İnanılır gibi değil, sanki hepsi örgütlü, hepsi organize. Özellikle son 10 yılda, kamu oyu yönlendirilmesi çok iyi başarılmış, binlerce batılı şartlı-refleks deneyindeki gibi, Türk sözcüğünü duyduğunda zehir kusmaya başlıyor anında, söz konusu tetikleme mekanizması bir deprem haberi olsa bile.

Bir pazar günü, “medeni” bir batılının bir deprem vakası hakkında yazacağı daha insanca yorum yok demek ki.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 24 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes