harici haber

Fransa:Cami yapımına iptal

Hani bazı zihniyetler vardır ya, “yürütmeyi durdurma kararı” almaya ve aldırmaya bayılırlar, halkın oyları ile seçilmişlerin icraat yapmasını “bilimsel” ve “çağdaşlık” kisvesi altında engellerler ya, işte onların hamileri Fransa’dan, onlara ilham verecek bir davranış.

Marsilya’da yapılacak olan cami inşaatının izin belgesini mahkeme iptal etmiş.  “Civarın görsel doku ile bütünleşme” konusunda cami inşaatını yapacak olanların yeterince hakimi ikna edememelerinden kaynaklanmış bu iptal sonucu. Böylece aynı zamanda bünyesinde bir Kuran kursu, restoran ve kafeler barındırması öngörülen 22 milyonluk euroluk proje çöpe gitmiş oldu. “Görsel doku ile çevresel bütünleşme” illa ki ülkemizdeki bazı zihniyetlerin de kullanacağı bir kavramdır artık, bu yüzden belirtelim dedik, nereden ithal ettikleri belli olsun.

Hadi diyelim öyle bir şey var ve şehircilik ve mimari konularında Marsilya belediyesi çok hassas, yani valla öyle ırkçılıktan dolayı değil, sadece “mimari ve görsel, sanatsal” kaygılar yüzünden cami yapımına karşı çıkmışlar diyelim.

Buna inanmak mümkün mü, yine aynı zihniyet bu hafta Fransa’da Ernesto Rojas Abbate’ın davasını sonuçlandırdı. Bu hasta ruhlu adam, Kuran-ı Kerim’den sayfalar yırtıp, bu sayfaların üzerine işeyip, sayfaları uçak yapıp sağa sola atan, bütün bunları videoya çekip internete koyan adama “adalet timsali” Fransız mahkemesi beraat kararı vermiş, herhangi bir ırkçılık veya ırkçılığa dayalı provokasyon suçu işlemediğine karar vermişler. Aslında ileri düzeyde akıl hastası olan bir adam, artık tamamen aklanmış oldu, ne tımarhaneye ne de hapse gidecek. Fransız basını da haberi “ifade özgürlüğüne mahkemeden destek” diye geçecek.

İşte bu iki yüzlü zihniyet halen “medeniyet, demokrasi ve adalet” palavraları atmıyor mu? Bu yüzden, gerçekten “mimarı kaygılarla” cami yapımına karşı çıktıklarına inanmakta zorlanıyoruz.

Yazan - Eki 28 2011. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes