harici haber

ABD Irak’taki askerlerini diğer Körfez ülkelerine kaydırıyor.

Obama’nın Irak’taki askerleri çekiyoruz açıklamasının balonu erken söndü, ABD medyalarının hevesleri kursaklarında kaldı. Huffington Post bile “Bu nemenem bir eve dönüştür?” diye başlık attı. Eh, elbette bizi okuyacak değiller ya, okusalar aylardır ABD’nin Irak ve Afganistan’dan asla çekilmeye niyeti olmadığını öğrenirlerdi. Şimdi de Irak’tan çekilen askerlerin Kuveyt başta olmak üzere, Umman, Katar ve Bahreyn gibi ülkelere kaydıralacağını general Karl R. Horst’dan öğreniyoruz. “Bölgeden tamamen çekilmemiz mümkün olamaz, zira İran gibi bir düşman halen aktif” diye her türlü açıklama hemen aynı medyalara ve onların yan kuruluşlarına servis edildi. Hemen akabinde, ABD basının diğer yerlerinde “Irak ordusunun ülke güvenliğini sağlayacak düzeye ulaşması 2020 yılını bulur” diye haberler çıktı, klasik kopyala-yapıştır ajans servisleri.

Yeni bir ordu yapılanması stratejisi imiş bu. Her seferinde fazla sayıda birlik gönderileceğine, bölgede askerlerin konuşlanması, sürekli olarak isteniyor, Pentagon tarafından.

Yatıp kalkıp İngiliz atalarına dua etsin ABD’liler. 20 yüzyılın başında , Umman, Katar ve Bahreyn vs. gibi “ülkeleri” harita üzerinde icat etmeleri bugünler için faydalı imiş. Zaten ABD ordusunun Irak’tan çekilmesi ile ilgili bir başka yalan ortalıkta dolanıyor bu aralar o da binlerce araç ve cihazın yeniden taşınmasının çok maaliyetli olacağı. Bu yalana resmen kanan bir sürü tv yorumcusu ve köşe yazarı var. ABD bal gibi eskimiş oyuncaklarını bölgedeki Arap ülkelere satacak, almak istemeyen olursa, İran ile ilgili yalan haber uydurulacak, “bak öcü İran gelir seni ham yapar diye”, bu Körfez ülkeleri de bu araç ve gereci almak zorunda kalacak.

ABD’nin savaş endütrisi de yeni silahlar üretmeye devam edecek.

Zaten hep savunduğumuz bir fikirdir, ABD ne Vietnam savaşını ne de Irak savaşını kaybetmemiştir çünkü bu ülkeleri askeri anlamda “esir almak” değildir amaç. Birlikler çöreklenir, bombalar atılır, atılmaya devam edilsin ki, yüz milyarlarca dolarlık yeni ihaleler açılsın. Amaç yeni ihalelerin açılması olduğu için, ABD savaşları hiç kaybetmez, amacına ulaşmış olur.

Yazan - Eki 31 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes