harici haber

Wall Street Gösterileri Yüzünden Lobicilerin Etekleri Tutuştu

Eylül ayında bir grup gencin, Wall Street civarında ekonominin gidişatı ve görüp, hissettikleri kadarı ile, 2008 krizi esnasında kandırılmış olmalarına dair duydukları öfke yüzünden başlattıkları protestolar belki de artık çok ciddi boyutlara ulaşıyor. Ana medyalar görmezden gelemiyor, yerlerde süreklenen, coplanan genç kız resimleri ne de olsa onlar için bir reyting malzemesi.

Ancak Washington siyasetininde söz sahibi olan bir lobi firmasının gizli belgeleri açığa çıktı ki, oldukça panik içinde olduklarını gösteriyor. Clark Lytle Gudding & Cranford isimli bu lobi faaliyetleri yürüten firma, kendi müşterilerinden olan American Bankers Association’a bir rapor hazırlamış. Yani, Amerikan Bankerler birliği, resmi olarak bir lobi firmasının nasıl müşterisi olur, Amerika’da ki siyaset için ne kadar katmerli bir temiz eller operasyonu gerekir, bu sorular bu yazının konusunu aşar.

Raporda firma diyor ki, “Artık bu gösterileri ciddiye almamız gerekiyor, bu hareketi kamuoyunda olumsuz olarak resmetmemiz lazım” demişler. Ayrıca Bankerler birliğine bir bütçe çıkarmışlar, belli başlı senatörlere baskı yapmak için 850.000 dolarlık bir proje lazımmış. Ne komik değil mi, bal gibi rüşvet için sanki “bilimsel bir proje” imiş gibi bütçe bile çıkarmışlar. Kamuoyu yoklamaları ve basının daha etkili kullanılması gibi top-yekün bir “medya planı” çizmişler.

Ayrıca paniklemelerinin sebebi, yaklaşan seçimlerde oy toplamak için siyasetçiler, bu gösteri dalgası hareketlerini destekliyor gözükecekler. Seçim vaatlerini halk ne kadar ciddiye alır onu bilemeyiz ama belli ki bu protestolar bazı odakları daha çok rahatsız edecek gibi gözüküyor.

Yazan - Kas 23 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes