harici haber

Suya Sabuna Dokunmayan Amerikan Medyası

Bağımsız ve az takipçili medya kanallarını bir kenara bırakırsak, ABD medyasının bir numaralı mayası magazindir. Dünya siyasetinden bile bahsederken, halkın zihinsel melekelerini fazla yormamak için ellerinden geleni yaparlar. Elbette ABD medyasına karşı tavır almış yeni bir nesil de var, ancak onların mafyalaşmış ve köşe başları tutulmuş ABD medyasında bir yerlere gelebilirler mi orası meçhul.

ABD medyası niye bizi ilgilendirsin? Çünkü maalesef bizim basınımızda bazı kesimleri çok ciddi bir şekilde etkiliyor. Ayrıca ABD medyasının büyük bir çoğunluğu eleştiriyormuş gibi gözükse de, aslında ABD’nin Orta-Doğu politikalarını destekler.

İşte Fairleigh Dickinson üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırma: Fox News izleyicileri dünya meseleleri hakkında hiç tv izlemeyenlere oranla çok daha az bilgiye sahip. İlginç değil mi? Bir şekilde bunu başaran Fox News mu? Yoksa onların izleyici kitlesi özellikle zır cahillerden mi oluşuyor? Üniversitenin yayınladığı sonuçlar enteresan, özellikle Arap baharı olayları ile ilgili sorular sormuş, “ben tv izlemem” diyenler Fox News izleyicilerine oranla Mısır ve Suriye olayları hakkında çok daha doğru cevaplar vermiş.

Aşağıdaki resim zaten her şeyi özetliyor aslında. Saygın olduğu her fırsatta dile getirilen Time dergisinin farklı edisyonlarının kapakları. 5 Aralık 2011 sayısı. Amerikan baskısında bir karikatür, üstünde “Anksiyete o kadar da kötü bir şey değildir” yazıyor. Yazının pop-psikologlar tarafından, prozak bağımlısı bir millet okusun diye kaleme alındığı belli. Kısacası “okuyan kendini iyi hissetsin” türünden magaziner bir başlık.

Oysa diğer ülkelerin baskısına bakın, dünya olayları ile ilgili haberler var. Yoksa Arap baharı isyanlarından bahsetmemek için Time’ın özel bir derdi mi var?

Amerikalı siyasiler dış siyaset politikası üretirken,  iç-muhalefet oluşmasının diye, ABD medyası derin devletin hizmetindedir, asla bağımsız veya özgür değildir.

ABD eğitim sistemi ile ABD medyası el ele verip, suya sabuna dokunmayan, bolcana “petrol ve petrole dayalı ürünler tüketen” nesiller yetiştirmek için özel bir çaba sarf ediyorlar sanki.

Ne yaparlarsa yapsınlar, bu tarz “dinazor” medyaların pabucu dama atılacak. Time gibi bir dergi, Wall Street gösterilerinden bahsetmemek için elinden geleni yapsa da, ABD gençliğinin Arap gençliğine özenmesi devam edecek.

Normal olan da bu zaten, delikanlı dediğin haksızlığa ve zulme karşı koyar, ırkı, milleti ne olursa olsun.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Kas 27 2011. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes